Podle tehdejšího rozsudku krajského soudu Svitek 4. prosince 2006 kolem sedmé hodiny na silnici mezi obcemi Lány a Lázně Bělohrad napadl v osobním automobilu jedenačtyřicetiletou ženu. „V úmyslu poškozenou usmrtit obvinul jí kolem krku předem připravené škrtidlo, které silně zatáhl, přičemž její škrcení nedokončil pro aktivní obranu poškozené a zejména proto, že byl vyrušen řidičem kolem projíždějícího vozidla. Po jeho odjezdu obžalovaný pokračoval v napadání poškozené tak, že s ní smýkal po silnici, kopal do ní a dvakrát jí dupl na krk. Dalšímu útoku obžalovaného unikla jenom tak, že zastavila další kolem projíždějící vozidlo, jehož řidička ji z místa odvezla,“ stojí v rozsudku hradeckého soudu z května 2007.

Svitek svým jednáním napadené ženě způsobil vážná zranění. Ze závěrů znalce z oboru soudního lékařství vyplývá, že způsob, jakým obžalovaný poškozenou škrtil, by bez přerušení průběhu škrcení vedl k velmi pravděpodobnému usmrcení poškozené.
Proti desetiletému trestu se Svitek odvolal. Vrchní soud v červnu 2007 rozhodnutí krajského soudu potvrdil. Odsouzený nyní hradecký soudu požádal o obnovení trestního řízení. Senát se jeho žádostí zabýval včera ve veřejném jednání.

Svitek, který pochází ze Slovenska, předložil téměř třicet bodů, pro které podává žádost o obnovení trestního řízení. Zejména měl připomínky k tomu, že neproběhla rekonstrukce žalovaného skutku, výtky měl také k vyšetřování kriminalistů i k výpovědím poškozené. Podle něho na policii i u soudu lhala. „Přiznávám se k tomu, že jsem ji napadl, ale mým motivem nebylo, abych ji usmrtil,“ tvrdil v soudní síni.

Odsouzený také chtěl, aby senát vyslechl několik svědků, kteří by se vyjádřili k soužití mezi ním a poškozenou i její matkou, u nichž v osudnou dobu žil. K soudu se však dostavila jen současná družka odsouzeného, která k případu nemohla podat nové skutečnosti. Ani nevěděla, že Svitek byl v minulosti již sedmkrát soudně trestán pro většinou násilné činy.

„Námitky odsouzeného byly převážně k procesním postupům. Může podat námitku proti porušení zákona,“ uvedl při zdůvodňování zamítavého rozhodnutí soudu předseda senátu Jiří Vacek. Podle něho rekonstrukce události není po třech letech možná, stejně tak nelze zajistit nové trasologické stopy. Podle soudce Svitek nepředložil žádné nové důkazy, které by krajský soud vedly ke změně původního rozhodnutí.
Odsouzený Svitek na zamítavé stanovisko soudu reagoval slovními výtkami na adresu kriminalistů, i státního zástupce a předsedy senátu. „Podám si stížnost. Zahájím hladovku, i kdybych měl zhebnout. Ze strany soudce pana Vacka není zájem, aby se něco vysvětlilo, aby byl trest třeba snížen,“ uvedl.

Po dohodě se svým obhájcem si odsouzený Ladislav Svitek ponechal lhůtu na rozmyšlenou pro vyjádření k včerejšímu rozhodnutí krajského soudu, státní zástupce se vzdal práva stížnosti.