Údajný heparinový vrah si vzal čas na rozmyšlenou do Vánoc

Jeho obhájce Jan Herout Zelenku ve středu navštívil ve vězení a hovořil i se soudcem Jiřím Vackem, který bude předsedat senátu, který bude Zelenku u Krajského soudu v Hradci Králové soudit. „Řekl mi, abych soudci vyřídil, že k hlavnímu líčení nepřijde. Snažil jsem se ho přesvědčit, aby si to rozmyslel. Odpověděl mi, že si bere čas na rozmyšlenou do Vánoc,“ řekl Deníku Herout.

Podle něj je Zelenka ve špatném psychickém stavu. „Řekl mi, že by k soudu stejně nemohl přijít. Prý jsou tam schody a on do schodů nemůže chodit, protože se s ním melou,“ popisuje stav Zelenky Herout. Ten už před časem řekl, že se jeho klient raději oběsí, než aby přišel k soudu.

„Byl jsem informován, že Petr Zelenka u soudu být nechce. Je to jeho právo, ale ještě se ho na to budu ptát osobně,“ řekl Deníku královéhradecký soudce Jiří Vacek. Vacek říká, že o tom, jestli bude Zelenka k soudu nakonec předveden, či nikoliv, rozhodne těsně před procesem.

„Pokud budu trvat na jeho přítomnosti u hlavního líčení, tak tam bude,“ upozorňuje nekompromisně Vacek.

Soudce Vacek předpokládá, že již do konce roku by mohl vědět, na kdy nařídí první hlavní líčení.

Celý spis, který má 3600 stran, studuje již druhý týden. Zatím nenašel důvod, proč by měl případ vrátit státnímu zastupitelství k dopracování.

Již nyní je ale jasné, že o průběh procesu bude velký zájem jak ze strany veřejnosti, tak médií.

„Soudní jednání proběhne v místnosti, kam se vejde asi sto lidí. Má i balkon, takže místa bude podle mého názoru dostatek,“ je přesvědčen soudce Vacek.

Petr Zelenka měl od května do září 2006 píchat pacientům na oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici nadměrné dávky heparinu. Krátce po zatčení se k činům přiznal. Obhájce ale tvrdí, že ho k doznání policisté přinutili násilím.