Když minulý měsíc v Pardubicích a na dalších místech zatýkali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), narazili na u nás zcela nový druh kriminality - takzvané luxování platebních karet. Centrem jejich zájmu se stala skupina cizinců z bývalé Jugoslávie, která „podnikala” jak u nás, tak v zahraničí.

„Detektivům se podařilo zjistit, že tato skupina by měla na našem území provádět pomocí padělaných zahraničních platebních karet neautorizované platební transakce. Zatímco v minulosti docházelo na našem území k takzvanému skimmování (kopírování) dat a v zahraničí pak probíhaly neoprávněné výběry finanční hotovosti z padělků karet, nyní se detektivové setkali se zcela novým, poměrně dobře promyšleným postupem,” konstatoval mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Podezřelí měli neoprávněně opatřit data z originálů platebních karet vydaných bankami v USA, ze kterých vyrobili kopie. Ty poté na různých místech České republiky po᠆užili k platebním transakcím.

Nepokoušeli se ale jako obvykle vybrat s jejich pomocí finanční hotovost z bankomatů.

Finanční částky převáděli na své účty pomocí platebních terminálů umístěných na několika prodejnách s drahými kovy.
„Spoléhali na to, že transakce se navenek bude tvářit jako běžná platba za zakoupené zboží, kterou majitel účtu spíše ve výpisu přehlédne,” konstatoval Pavel Hanták.

A právě takový platební terminál, který jako upír vysával účty nicnetušících lidí, byl i v pardubickém zlatnictví Princess na třídě Míru. Pro majitele F. S. si 22. listopadu do Pardubic přijeli detektivové, kteří jej za pomoci zásahové jednotky zatkli brzy ráno v jeho bydlišti na sídlišti Závodu míru. Přímo ve zlatnictví pak provedli prohlídku, při které byl zajištěn právě onen „upíří” terminál.

Po prohlídce a poté, co za majitelem obchodu zaklapla policejní cela, se na dveřích pardubického zlatnictví objevila alibistická cedulka: „Pro nemoc zavřeno”.
„Předběžná škoda, která vznikla peněžním ústavům v Evropě a USA, byla zatím vyčíslena na přibližně sedm milionů korun. Včasným zásahem detektivů se povedlo předejít škodám mnohonásobně vyšším. Podvodné transakce se podařilo zarazit v řádech několika dnů,” nechal se slyšet Pavel Hanták.

Zatýkalo se bleskově na několik místech v Pardubicích, Hradci Králové, Dvoře Králové, Trutnově a Kolíně.

Detektivové a zásahová jednotka posbírali osm osob ve věku od 26 až 50 let. Nalezeny u nich byly i nelegálně držené střelné zbraně.
„Skupina byla obviněna z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu. Vzhledem k tomu, že trestné činnosti se měli obvinění dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny působící ve více státech, hrozí jim až dvanáctileté tresty odnětí svobody,” poznamenal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.