Před senátem královéhradeckého krajského soudu v Pardubicích stanul 33letý Otakar Mastík z Chrudimi s obviněním ze znásilnění. Toho se měl dopustit od 4. do 6. ledna letošního roku. Pod pohrůžkou se domáhal schůzky se čtrnáctiletou žákyní základní školy.

Soud jej ale nakonec netrestal za znásilnění, jak navrhoval státní zástupce, ale pouze za vydírání a uložil mu roční trest s dvouletou podmínkou.

Drobný zarostlý muž trpí zdravotním postižením a před soudem působil, že ne zcela chápe důvod, proč se tu octl. Na řadu svědectví reagoval prudce odmítavě a tvrdil, že jde o lež. V kritických fázích se ale doslova viditelně třásl a odpovídal na jiné otázky, než mu byly položeny.

"Sám mě na facebooku vyhledal a tvrdil, že je mu 23 let. Psali jsme si přes messenger. Po nějaké době mi napsal, že ví, kde bydlím, zná mého strýce a že se mnou chce šukat. A že když s ním nepůjdu, zveřejní moje nahé fotky. Ty prý má od mé kamarádky," popsala na policii dívka, která se o komunikaci následně zmínila kamarádkám, ale i matce.

"Fotila jsem si prsa a přirození a zaslala je přes aplikaci snapchat jednomu kamarádovi. Ale to bylo dobrovolně a zpráva se sama smazala po určeném čase," přiznala poškozená dívka při policejním výslechu.

Obžalovaný žádnými jejími fotkami skutečně nedisponoval a dívka komunikaci s ním následně raději zablokovala a k setkání nedošlo. Muže pod falešnou identitou ale pak našli policisté.

Ti ze zabaveného počítače Otakara Mastíka získali další záznamy z konverzací s nejméně osmi dívkami, se kterými si pokoušel víceméně o totéž. Domáhal se nahých fotografií, vyhrožoval sebevraždou, když odmítnou schůzku, zasílal jim porno. Využíval k tomu celkem pět profilů, tři z toho na dívčí jména.

Podle znalců trpí neúplnou sexualitou a také mírnou mentální retardací. Jeho IQ má podle posudků hodnotu 64 bodů chování a odpovídá dítěti ve věku 8 až 10 let. Soudní znalci navrhli jeho ústavní léčbu zejména proto, že obžalovaný svou vinu bagatelizoval a popíral. Dle znalců se pokouší o realizaci své sexuality nepřiměřeným způsobem a nemá náhled na své jednání, popírá jej a nespolupracuje. Ústavní léčba by mu tak při jeho lehké mentální retardaci dovolila problém srozumitelně vysvětlit a naučit jej svůj stav zvládat.

"Já se léčit nepotřebuju. Žádné problémy nemám, proč bych to dělal," reagoval na to Otakar Mastík. Na otázky, proč se ale při komunikaci s dívkami na facebooku vydával za smyšlenou osobu, odpovědět nedovedl.

Soud jej nakonec potrestal ne za znásilnění, ale za vydírání. Za tento čin mu vyměřil roční trest s podmíněným odkladem na dvě léta, zabavení notebooku a také mu uložil ochrannou ústavní sexuologickou léčbu.

"Není pochyb, že co zde bylo popsáno, se stalo. Důkazy jsou přímo v psané konverzaci a ta je jednoznačná. O znásilnění ale jít nemohlo, nedošlo ani k setkání, obžalovaný se na něj ani elementárně ve skutečnosti nepřipravoval. Zásadní ovšem je, že sám aktivně vyhledal oběť, pomocí újmy se dožadoval schůzky. Jde tedy spíše o vydírání, byť se sexuálním podtextem. Trest je symbolický, nicméně výchovný, protože obžalovaný si uvědomuje protiprávnosti svého počínání. Ale už sám postrádá náhled na své chování a jednání, jak se během hlavního líčení opakovaně ukázalo," konstatovala předsedkyně soudního senátu Anna Sobotková.

I proti tomuto relativně mírnému rozhodnutí, kdy soud slevil k méně závažnému činu, se ale obviněný v plném znění odvolal a svého práva poté využil i státní zástupce. Věcí se proto bude zabývat soud vyšší instance.