„V současné době můžeme hovořit o nárůstu cen v rozmezí 20 až 30 procent v porovnání s rokem 2021. Předpokládáme, že ceny uhlí ještě, v řádu jednotek procent, porostou," řekl ČTK Jiří Havelka z firmy Havelka – uhelné sklady. Firma má zatím dostatečné zásoby uhlí. „Ale vzhledem k neustálému pohybu cen směrem vzhůru, nikdo včasnou objednávkou neudělá chybu," uvedl Havelka.

Nakládka hnědého uhlí v uhelném skladu Ridera.
Češi berou uhelné sklady útokem. Na palivo se čeká i měsíc

Lidé mají podle něj ve srovnání s loňským rokem daleko vyšší zájem o uhlí. „Aktuálně jsme zaznamenali nárůst objednávek o více než 20 procent," řekl Havelka. Vyšší zájem zaznamenal také Jindřich Janda z pražské společnosti Janda & Červ. „Ozývají se noví zákazníci, kteří netopili uhlím 20 let a mají stále kotle, tak si dělají pojistku, kdyby nebyl plyn. Nebo byla jeho cena extrémní," uvedl Janda.

Černé uhlí dražší téměř o polovinu

Cena hnědého uhlí a briket podle Jandy vzrostla meziročně o 30 procent, černé uhlí zdražilo o 40 procent a otopný koks o 130 procent. „Určitě se dá předpokládat zvyšování cen. V návaznosti plánovaného zavření německé briketárny Union se určitě zdraží brikety Rekord. Nastane-li krizový plán v Německu, kde se brikety vyrábí, nebude možné přivézt žádnou energetickou surovinu," dodal Janda.

Nakládka hnědého uhlí v uhelném skladu Ridera, 20. července 2022, Ostrava.Nakládka hnědého uhlí v uhelném skladu Ridera v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Janda uvedl, že v tuto chvíli chybí černé uhlí a koks. Situace se podle něj zatím nemění, jelikož chybí zásoby z Donbasu. "Hnědé uhlí a brikety se zatím sehnat dají, ale je problém s dopravou," uvedl Janda. U společnosti Janda & Červ stojí například uhlí hnědý ořech 550 korun za 100 kilogramů. Uhelné brikety Union vyjdou na 690 korun za 100 kilogramů a koks ořech na 2299 Kč za 100 kilogramů.

Těžba uhlí. Ilustrační snímek
První energetické embargo vstoupilo v platnost. Do EU nesmí ruské uhlí

Zdražování potvrzuje také Xenie Procházková z uhelných skladů Marpet Trans ve středočeských Tuklatech. "Růst ceny se dá očekávat do konce roku i v dalších letech. Uhlí je dostatek, ale vzhledem k dané situaci a stále většímu zájmu o uhlí je delší čekací doba dodání," uvedla Procházková. Zájem o uhlí podle ní meziročně vzrostl několikanásobně. "Z důvodu obavy nedostatku plynu a především z důvodu zdražení plynu a elektřiny se lidé vrací zpět k uhlí," dodala.

Analytik ENA Jiří Gavor uvedl, že celkový počet domácností, které využívají kotel na tuhá paliva jako hlavní zdroj vytápění, se v minulých letech odhadoval asi na 300 tisíc. Kolik takových domácností zůstalo nyní, žádná současná statistika neuvádí. Schopných provozu ale podle něj zřejmě stále budou stovky tisíc kotlů, které si domácnosti často nechávají jako záložní.

V České republice se v letošním prvním pololetí vytěžilo 16,42 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o pětinu více. Naopak těžba černého uhlí klesla o téměř polovinu na 709 tisíc tun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).