close info Zdroj: Deník zoom_in „Běžný ukrajinský ‚novinář‘ během živého vstupu, když si myslel, že není ve vysílání,“ uvádí posměšný česky psaný komentář k videu, jež zdánlivě zachycuje žurnalistu dopřávajícího si takzvanou kokainovou „lajnu“.

Video se po desítkách šíří po českém Facebooku. Poprvé bylo zveřejněno zřejmě 16. května 2024 na profilu se jménem Michaela Pírková, kde se objevují převážně prorusky zaměřené příspěvky.

Sdílel je například i další proruský dezinformátor Lukáš Matějka. Ten se během nedávného mistrovství světa v ledním hokeji výrazně zviditelnil historkou o tom, jak prý byl nakupovat zrovna, když se hrálo, a ženám v obchodě to zdůvodňoval tím, že když na mistrovství světa nehrají Rusové, tak on se nekouká – načež jej údajně všechny ženy začaly obdivovat a litovat, že takové muže nemají doma.

close Povídačka Lukáše Matějky info Zdroj: Repro Facebook zoom_in Povídačka Lukáše Matějky

Zatímco o Matějkově historce lze říci jen tolik, že je krajně nevěrohodná, ale vzhledem k absenci jakýchkoli věcných údajů fakticky neověřitelná, původ videa s údajně šňupajícím novinářem ověřit lze. Tohoto úkolu se chopil tým italské organizace pro ověřování faktů Facta news, který zjistil, že zmíněný klip byl dodatečně uměle upraven.

Zfalšované video z protiukrajinského kanálu

Podle Facta news se video začalo šířit 15. května z dezinformačního účtu na sociální síti X (dříve Twitter) nazvaného Lord Bebo. Tento účet už dříve sdílel nepravdivé informace o Ukrajině: například vylhanou zprávu o tom, že na Ukrajině veřejně oceňovali ženy, které vydaly své muže vyhýbající se odvodu ukrajinské armádě. Ve skutečnosti šlo o ocenění dobrovolníků a rodinných příslušníků padlých vojáků.

Lživou zprávu o Volodymyru Zelenském od začátku dubna šíří v Česku proruská dezinformační média a skupiny:

Současné video vzniklo podle týmu Facta news původně ze zpravodajského vstupu, který zveřejnily různé ukrajinské informační platformy 17. února 2024.

V originálním klipu se ovšem v pravé části obrazovky, zachycující pohled „do terénu“, který je propojen s moderátorem ve studiu (v levé části obrazovky), neobjevil nikdo beroucí drogy. Zato zde byl zachycen ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba, který se právě chystal poskytnout rozhovor do mikrofonu ukrajinské televizní stanice.

| Video: Youtube

Ve chvíli, kdy se ministr domníval, že rozhovor už skončil, potáhl z doutníku, což živý přenos ještě zachytil. Možná právě tenhle moment inspiroval dezinformátory, kteří místo ministra vklíčovali do obrazu muže, jenž nosem natáhl jakousi bílou látku. Původní zdroj uměle dodaného záznamu se redakčnímu týmu Facta news nepodařilo dohledat.