Předchozí
1 z 5
Další

Kamila Košťálová studovala střední školu grafického designu a tetování se začala věnovat už v průběhu studia. „Kreslila jsem si nějaké věci a tehdy to zaujalo mého známého, který už měl své tetovací studio. Říkal, že by se mu něco takového líbilo u něj ve studiu. Než jsem dodělala školu, ve volném čase jsem k němu chodila do studia se koukat, trénovat, abych zjistila, jestli by mě to bavilo. Tak jsem se k tomu dostala a už jsem u toho zůstala,“ vzpomíná. Hned po dokončení studií začala tetovat ve studiu známého tatéra Michaela Bočka v Pardubicích. Po roce odešla do chrudimského studia Anděl tattoo a v současnosti opět tetuje v Pardubicích. 

1Nechci za každou cenu něco tetovat, říká tatérka.Zdroj: archiv Kamily Košťálové

Netvrdím, že by pro každého mělo mít tetování nějaký význam, ale u prvním kérek to mám ráda. U prvních tetování to bývá někdy ve smyslu: „Chci nějakou kérku, nevím co“. Něco někde vidí, přinesou si to a za pár let se jim to nelíbí. Ale i to je určitý vývoj. Když jde člověk na první tetování, mám radši, když má význam. Vždy, než začnu tetovat, snažím se navázat nějaký kontakt. Třeba si spolu dáme kávu, povídáme si a snažím se o tom člověku něco zjistit. Hodně to pomáhá u lidí, se kterými se vidím poprvé a kteří přišli na první tetování. Jsou z toho nervózní a neví, do čeho jdou. Cítím z nich, že ten stres z nich tímhle trochu opadne. Preferuju osobnější přístup ke klientele. Je to něco jiného, než když si jde člověk koupit něco do obchodu.

2Nechci za každou cenu něco tetovat, říká tatérka.Zdroj: archiv Kamily Košťálové

Je to strašná svoboda, když vám člověk dá volnou ruku a vy mu vytvoříte svůj návrh. Jde za vámi s tím, že věří v to, co děláte a nechá to na vás. Jsem si vědoma toho, že mi dává neskutečnou důvěru. Přála bych si se dostat do té fáze, kdy za mnou lidi přijdou jenom kvůli mému stylu. Tetování bude jako můj podpis a lidé hned poznají, že je ode mě. Z různých důvodů nedělám návrhy dopředu . Jeden je ten, že se mi několikrát stalo, že návrh, nad kterým jsem doma strávila x hodin, byl zbytečný, protože si to někdo rozmyslel. Návrhy dělám v termín tetování s tím člověkem. Dobře se mi pracuje, když u toho ten člověk je. Řekne mi svoji vizi, já něco nakreslím, přijdu, ukážu a rovnou mi řekne, co ano nebo ne. V tu chvíli to můžu hned předělat. Druhým důvodem je zkušenost jednoho tatéra. Udělal klientce návrh dopředu, poslal jí ho a ta šla s návrhem k někomu jinému. Tuhle zkušenost jsem si vzala k srdci.

3Nechci za každou cenu něco tetovat, říká tatérka.Zdroj: archiv Kamily Košťálové

Člověk je někdy víc kreativnější a někdy míň. Asi se mi nikdy nestalo, že bych tam s někým seděla a vůbec nevěděla, co mám nakreslit. Netetuju, dokud na tom člověku nevidím, že je o tom přesvědčený. Radši dám jiný termín. Nestojí mi to za ty peníze, abych za každou cenu něco tetovala. Co se týče ceny, nikdy jsem netetovala od hodiny, nebo za kus, jako když si jdete koupit rohlíky. Beru to svým způsobem jako své ohodnocení. Pak když se v tom pohybujete déle, tak znáte svoji hodnotu. Mám svoji hranici, pod kterou nejdu. Potom se dál cena určuje podle velikosti, podle motivu, složitosti a tak dále.

4Nechci za každou cenu něco tetovat, říká tatérka.Zdroj: archiv Kamily Košťálové

Chodí za mnou i lidé s prosbou o opravu tetování. Buďto to jsou zkažená tetování, nebo to třeba chtějí jenom oživit. Jsou jednoduché předělávky, ale u některých strávíte i x hodin jen vymýšlením motivu, který by to překryl. Já dělám převážně linky a nedělám barevné plochy, takže nedokážu překrýt všechno. Z výrazného černého motivu jemnou kytičku neuděláte.

(autorka: Andrea Pospíšilová)

5Nechci za každou cenu něco tetovat, říká tatérka.Zdroj: archiv Kamily Košťálové