Ještě před rokem si dvaačtyřicetiletý Martin Plaček ze Staročenska u Pardubic užíval pravidelné vyjížďky na kole, procházky s manželkou, třemi dcerami a dvěma psy nebo práci kolem nového domu a na zahradě. Z ničeho nic mu ale život navždy změnila mozková mrtvice, která ho zasáhla vloni v červnu.

„Začala mě v práci bolet hlava, až jsem si musel sednout, kolegové se ptali, jestli nejsem opilý. Udělalo se mi tak zle, že zavolali sanitku. Pak už si nic nepamatuju,“ vzpomíná Plaček na osudný den. Poté byl několik hodin v kómatu, probudil se v Pardubické nemocnici. „Když jsem se probudil, myslel jsem, že je vše v pořádku a chtěl jsem vstát, ale tělo mě neposlechlo, nějak nekomunikovalo s mozkem,“ dodává.

Nejdříve jsem byl ochrnutý na pravou stranu, potom se to obrátilo a nakonec mám horší levou stranu. Ze začátku jsem nemohl ani chodit,“ vypráví. Jeho zdravotnímu stavu velmi pomohly rehabilitace, ale některé problémy mu zůstaly dodnes, špatně mluví a levá ruka mu nefunguje tak, jak by si představoval. Přesto se v únoru vrátil do zaměstnání, v němž pracuje jako elektrotechnik. „V práci mě přijali zpátky do kolektivu, i když jsem trochu jiný a musejí mi pomáhat. Vedoucí mě navštěvoval i v nemocnici, kam mi nosil třeba řízky,“ směje se Plaček.

Po mrtvici už ale muž nemůže řídit auto a kvůli problémům se stabilitou ani kolo. Nemůže tak své tři dcery odvézt do školy nebo na kroužky, to vše musí zajistit manželka. Aby ale Plaček mohl alespoň dojet na nákup nebo pohodlně do práce, potřebuje tříkolku. Proto se pro něho nadační fond Čas je mozek, který se snaží šířit osvětu o mrtvici, rozhodl uspořádat veřejnou sbírku, z níž by rodina tříkolku pořídila.

Zatímco ale lidé přispívali, ozvala se lékařka z Liberecka, která doma jednu nevyužitou měla a rozhodla se ji muži darovat. Do práce tak Plaček nyní bude moci jezdit na krásné elektrické tříkolce v hodnotě 80 tisíc korun. „Tříkolka je pro mě vhodná a bezpečná, jízdou si navíc procvičuju nohy,“ dodává Plaček a těší se, až bude moci jet s rodinou na vyjížďku.