Ceny obědů rostou: Kde se v ČR zdražuje nejvíc, kde si lidé zatím připlatí méně
Od listopadu 2019 vzrostly průměrné ceny obědů podle údajů společnosti Sodexo Benefity o téměř 40 procent. Zatímco obyvatelé Vysočiny, Ústeckého nebo Olomouckého kraje se naobědvají za 160 korun, v Praze se cena poprvé přehoupla přes hranici dvou set korun.
Ceny poledních menu dál rostou. Například v Praze stojí v průměru dvě stě korun. Ilustrační foto.
|
Foto: Deník/Edwin Otta
Rozdíly v cenách obědů mezi jednotlivými kraji se v posledních třech letech zvětšují. Nejvíce vzrostly ceny v Praze a Plzeňském kraji, naopak nejméně si připlatí lidé na Zlínsku, Olomoucku a na Vysočině, průměrně jen o málo víc než o 40 korun.
„Vzhledem ke zdražování cen obědů návštěvnost restaurací stále klesá. Dle našich dat vidíme, že lidé stravenky raději využívají na nákup potravin v obchodech,” říká mluvčí Sodexo Benefity Tereza Knířová.
Pivo extrémně rychle zdražuje. Přesto si ho Češi mohou dovolit víc než před lety
To potvrzuje i průzkum MNForce pro Deník z přelomu září a října. Podle něj šetří nejvíc právě na jídle přes 22 procent respondentů, na alkoholu a cigaretách dalších skoro 11 procent z nich. To se projevuje i na jejich návštěvách restaurací, barů a hospod. Tyto podniky prakticky přestaly navštěvovat dvě pětiny respondentů, víc jak čtvrtina lidí do nich chodí méně často. Každý osmý respondent pak sice frekvenci návštěv nesnížil, ale cíleně v nich utrácí méně peněz.
Prezidentské volby 2023
Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v termínu 27. a 28. ledna 2023. Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním seriálu Prezidentský souboji Deníku. O novinách pak v denním zpravodajství z voleb.
Kandidáti na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola
Andrej Babiš, Petr Pavel
Ostatní kandidáti na prezidenta
Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Tomáš Zima
Přinášíme také návod, jak volit, a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.
Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová
Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.