Hamáček znovu zopakoval, že štáb má být přechodným můstkem ke komunikaci vlády s krajskými nemocnicemi. Uvedl také, že lůžková kapacita ve zdravotnických zařízení je zatím dostačující. „Pracujeme ale s pražským primátorem Hřibem (Piráti) na přípravě záložních kapacit,“ doplnil Hamáček. 

Kapacity krajských hygienických stanic podle něj posílí 200 až 250 policistů, zapojí se do trasování.

Respirátory pro učitele

Podle Hamáčka plánuje vláda také distribuci ochranných prostředků do školství. „Všichni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci by měli obdržet 10 kusů respirátorů. Aktivovali jsme stejný systém ve spolupráci s kraji, který tu byl na jaře," oznámil ministr vnitra.

Zhodnitil i dosavadní volby z auta na takzvaných drive-in stanovištích. Ty podle něj proběhly bez incidentů.

Hlavní volební dny budou v pátek a sobotu, kdy se hlasuje v krajských volbách a v prvním kole senátních voleb. „Z hlediska bezpečnosti je vše připraveno, není důvod k obavám. Opatření na volebních místech jsou přísná, nehrozí žádné riziko. Jít k volbám je bezpečné,“ řekl Hamáček.

Jak uvedlo ministerstvo vnitra na svém twitteru, středeční možnosti volit z auta využilo 3672 lidí, kteří jsou kvůli covidu v karanténě nebo izolaci. Nejvíce jich hlasovalo ve Středočeském kraji, kde se zúčastnilo 668 voličů. Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16 tisíc voličů, kteří jsou aktuálně v ČR v karanténě. Volit mohli na 78 místech.

Denní přírůstek počtu případů koronaviru se v Česku vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich hygienici odhalili 2932, což je třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR. Celkový dosavadní počet případů přesáhl 70 tisíc. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo údaje za středu zveřejnilo kvůli technické chybě se zpožděním, obvykle je na web dává kolem 01:00.