Čtyřiatřicetiletý Alexandr Tarajkovskij zemřel 10. srpna večer během rozhánění demonstrantů, zpochybňujících výsledek voleb, z nichž jako údajný vítěz vzešel stávající autoritativní běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Policie použila proti shromážděným lidem gumové střelivo, zábleskové granáty a obušky. Její zásah vyvolal mezinárodní kritiku a výrazně přispěl k dalším protestům.

Běloruská moderátorka pořadů o vaření Taťjana Borodkina se přidala k protestům proti Lukašenkovi. Musela opustit zemi
Běloruská hvězda se postavila za demonstranty. Po výhrůžkách musela uprchnout

Podle prvotního tvrzení běloruských úřadů byl Tarajkovskij zabit poté, co mu v rukách vybuchla pyrotechnika či podomácky vyrobená nálož, kterou se chystal hodit po policistech. Agentura Associated Press však zveřejnila videozáběry zachycující Tarajkovského těsně předtím, než upadl, a žádná výbušnina se v jeho rukou neobjevuje. 

Běloruský ministr vnitra Jurij Karajev nakonec minulou neděli od původní oficiální verze ustoupil a uznal, že Tarajkovského mohl zabít i gumový projektil vystřelený některým z policistů.

"Ministr lže, stříleli ostrými"

Tarajkovského partnerka Elena Germanová nyní pro AP uvedla, že tělo jejího druha mělo v hrudníku otvor, o němž se domnívá, že je to rána po ostrém projektilu. Podle ní šlo o chladnokrevnou vraždu neozbrojeného protestujícího. "Nevěřím ministrovým slovům, úřady lžou a snaží se vyhnout odpovědnosti," řekla Germanová AP.

Podle jejích slov je zřejmě střela, která zabila jejího partnera, stále ještě zaseknutá v jeho těle, protože na zádech žádný otvor neviděla. Vyzvala prý proto policejní vyšetřovatele, aby jí projektil ukázali, ti ale začali dělat obstrukce. Posílili tak její podezření, že Tarajkovskij byl zřejmě zabit ostrou municí, určenou k likvidaci živých cílů.

Muž ukazuje zranění, které mu způsobila policie při protestech proti výsledkům prezidentských voleb v Bělorusku.
Unesli mě, ležel jsem tváří k zemi. Běloruský teenager popsal praktiky policie

"Dokud neuvidím střelu, mám všechny důvody domnívat se, že to byla ostrá munice a že Sašu zastřelili," uvedla Germanová. "Byl zabit výstřelem do hrudníku z bezprostřední blízkosti. Demonstroval pokojně a v rukách nic neměl," popsala vlastní verzi přítelovy smrti.

Dále uvedla, že požaduje nezávislé vyšetřování Tarajkovského smrti a že by za ni běloruská vláda měla nést odpovědnost.

Smrt vedla k pobouření v Bělorusku i v zahraničí

Místo, kde Tarajkovskij zemřel, se rychle proměnilo v poutní zastavení, kde pokládají květiny tisíce lidí, včetně velvysanců některých evropských zemí.

Lidé v běloruském Minsku protestují proti výsledku prezidentských voleb, které byly podle nich zfalšované.
Exkluzivně z Běloruska: Výsledek voleb byl plivnutím do tváře všem Bělorusům

Další stovky lidí se podle nezávislé americké online televize WFMZ-TV zúčastnily minulou sobotu demonstrantova pohřbu, kam mu přišli dát poslední sbohem a vzdát úctu jeho památce. Když je míjela jeho rakev, poklekli v slzách na jedno koleno s voláním: "Dlouhý život Bělorusku!"

Tarajkovského smrt pobouřila běloruskou veřejnost a přispěla k velikosti demonstrací, jichž se minulou neděli zúčastnilo na centrálním náměstí běloruské metropole Minsk odhadem až 200 tisíc lidí - což z nich dělá největší protest, jaký kdy tato země zažila.