Mluvčí ministerstva vnitra podle agentury TASS současně uvedla, že nedělních demonstrací se zúčastnilo "přibližně 22 tisíc  lidí". Ze 744 zadržených demonstrantů zůstává 544 v policejních celách, než o nich rozhodnou soudy.

Nezávislá a zahraniční média se přitom shodují, že jen v Minsku se na nedělním "Pochodu hrdinů" sešlo přinejmenším 100 tisíc lidí, podobně jako předchozí neděle. "Jsi krysa," skandoval dav v hlavním městě na Lukašenkovu adresu. Demonstrovalo se i v dalších městech.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž úřady vyhlásily vítězem Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

Opozice považuje tyto výsledky za zfalšované, neuznala je ani Evropská unie. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100 tisíc lidí.

Mezi čtyřma očima

Pozornost se upřela na černomořské letovisko Soči na jihu Ruska, kam dnes přiletěl Lukašenko za svým hlavním spojencem, ruským prezidentem. S Putinem se měl sejít "mezi čtyřma očima", uvedla běloruská státní agentura Belta.

Jde o první Lukašenkovu zahraniční cestu a první osobní setkání obou vůdců od srpnových voleb. Putinovy kroky podle agentury Reuters naznačují, že si nepřeje, aby vůdce sousední republiky sesadila ulice, jakkoli Lukašenko často bývá nepříjemný a obtížný spojenec. Pán Kremlu minulý měsíc oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" pořádkových sil, která má být nasazena v sousední zemi, ale jen v případě, že to bude nezbytně nutné.