Těžaři diamantů v Botswaně zažívali přesně před rokem jedno z nejúspěšnějších období. V rozmezí pouze několika dní byly ve dvou tamních diamantových dolech objeveny dva kameny tak velké, že se okamžitě zařadily mezi první desítku největších diamantů světa. Jeden z těchto kamenů, který je v současnosti čtvrtým největším diamantem světa, byl nalezen v botswanském dole Jwaneng. I místo samotné má na kontě jedno nej - jde totiž o nejhlubší diamantový důl světa.

Rekordní kámen byl v dole objeven počátkem loňského června. Velký je skoro jako tenisový míček. „Dlouhý je 7,3 centimetru, široký 5,2 centimetru a hrubý 2,7 centimetru," popisoval jedinečný kámen po zveřejnění objevu britský list The Daily Mail. Vzhledem k váze 1 098 karátů, což je míra pro měření kvality diamantů, šlo v době nálezu o třetí největší nezpracovaný diamant světa, na čtvrté místo v žebříčku ho ovšem jen o pár dnů později odsunul kámen, který byl nalezen v jiném dole ve stejné zemi.

Velká modrá díra je jednou z nejznámějších modrých děr na světě. Vyznačuje se téměř dokonalým kruhovým tvarem.
Nejhlubší díry světa: Skrývají diamanty, jeskyně i věčné plameny

Cena takového diamantu je každopádně astronomická. Po jeho nálezu ji odborníci odhadli na zhruba čtyřicet milionů liber, což je v přepočtu 1,1 miliardy korun. Nález byl pro společnost Debswana, která důl Jwaneng vlastní zásadní událost. Zvláště po potížích, které i do diamantového průmyslu vnesla pandemie koronaviru. „Objevený kámen je vůbec největším klenotem objeveným společností Debswana v její padesátileté historii," uvedla po nálezu ředitelka společnosti Lynette Armstrong. Debswana je podílovým podnikem botswanské vlády a diamantového giganta, prodejce De Beers.

Propady těžby v dole Jwaneng byly během pandemie extrémní. Například v roce 2020 vzešlo z Jwanengu celkem 7 537 911 prodejných karátů, přičemž běžně toto místo ročně vydá až okolo 12,7 milionu karátů. Aby se prodejci diamantů k tomuto přírodnímu bohatství dostali, musí kopat opravdu hluboko. Už nyní důl dosahuje hloubky 625 metrů. „Očekává se, že do roku 2034 bude dosaženo hloubky 816 metrů,“ uvádí web společnosti Debswana

Uvnitř největšího diamantového dolu na světě Jwaneng:

Zdroj: Youtube

Díra s nemocnicí

Diamantové naleziště, na jehož místě byl zřízen důl, bylo objeveno v roce 1972. Nachází se v údolí řeky Naledi, asi 120 kilometrů od města Gaborone. Oficiálně byl důl otevřen v roce 1982 a od té doby poskytuje společnosti Debswana až dvě třetiny veškerých diamantů, které v Botswaně podnik vytěží.

Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi na slavnostním představení třetího největšího diamantu světa.
Jako tenisový míč. V Botswaně našli třetí největší diamant na světě

Kdo si nejhlubší diamantový důl světa představuje jako soustavu šachet ukrytých pod zemí, hluboce se mýlí. Jde o povrchový důl, a tak i z vesmíru je zřetelná obří jáma. „Důl měří na délku dva kilometry a na šířku 1,4 kilometru,“ zmiňuje server Mining Data Online

Důl zaměstnává až 2100 lidí, a tak není divu, že v jeho přilehlém okolí vzniklo něco jako malé město - má svou vlastní nemocnici i letiště. Zejména je ale na povrchu, respektive po okrajích jámy, vytvořeno v jakési kaskádě množství silnic, aby měly stovky náklaďáků po čem odvážet vytěženou rudu.

Obří nákladní auta, která odvážejí z dolů tuny vytěžené rudy:

Zdroj: Youtube

Miliony tun rudy

Při dostávání se tak hluboko, jako jsou průduchy dolu Jwaneng, se samozřejmě vytěží obrovské množství materiálu. „K vrtání jsou používány stroje P&H 250XP. Například v roce 2010 bylo při rozšiřování dolu do hloubky na povrch přesunuto 58,72 milionů tun rudy,“ zmiňuje web Mining Technology

Výbuch podmořské sopky u souostroví Tonga.
Skrytá hrozba: Pod mořem číhají nebezpečné vulkány, zabít mohou miliony lidí

Z místa odváží rudu největší nákladní auta světa. Jde o opravdové obry, vedle kterých kamiony z českých silnic vypadají jako dětské hračky. Každý z těchto vozů dokáže najednou uvést až 250 tun vytěžené rudy.

V dole se pracuje neustále. Jak uvádí web společnosti Debswana, systém práce je nastaven tak, že činnost neustává po čtyřiadvacet hodin denně, 365 dní v roce.