Mělo jít o běžný průvod na oslavu Dne nezávislosti. Nadšení přítomných se však rychle změnilo v utrpení a paniku. Čtvrtého července zastřelil útočník v průvodu na předměstí Chicaga sedm lidí a dalších šestačtyřicet zranil. Jedním ze zastřelených byl i Kevin McCarthy, který svým tělem ochránil svého dvouletého syna Aidena. Při střelbě zemřela také matka dítěte, a tak chlapec ztratil během jednoho dne oba rodiče.

Pár milimetrů k životu

McCarthyovi se na průvod se svým malým synem těšili. „Své dítě milovali. Plánovali dvě,“ popsal rodiče Aidenův dědeček Michael Levberg v rozhovoru pro Chicago Sun Times.

V průvodu rodinu doprovázela ještě chlapcova babička Margo McCarthyová. Právě ta chlapce držela, když začala střelba. Sama byla zasažena do krku a ucha. Jednalo se ale o zranění, která nebyla vážná a později je zdravotníci ošetřili. Měla štěstí. „Jen pár milimetrů doprava a utrpěla by poranění mozku,“ přiznal Levberg.

Táta hrdina

Dvouletý Aiden McCarthy pak přežil jen díky hrdinskému činu svého otce. Ten svého syna kryl vlastním tělem. „Chlapce vytáhli záchranáři zpod jeho otce, který stále krvácel. Muže se pak snažili zachránit,“ řekla pro portál CNN americká senátorka Tammy Duckworth.

Sedmatřicetiletý Kevin McCarthy byl naneštěstí však zasažen do stehenní tepny a jeho zranění bylo smrtelné. Zastřelena byla i Irina McCarthyová, chlapcova matka.

O chlapce se pak postarali přeživší masové střelby. Dvojice, která si dítěte všimla, se ho snažila dostat na policii. „Když jsme přijeli, policisté vypadali, jako by se připravovali na válku. Nikdy na to nezapomenu,“ řekl jeden z přeživších.

Dědeček si chlapce nakonec vyzvedl na policejní stanici, kde se o něj pár staral. Chlapec mu tehdy měl opáčit, že „máma a táta brzy přijdou.“

Miliony pro sirotka

Po střelbě založila sestřenice zabité Iriny online kampaň na podporu pečovatelů osiřelého Aidena. „Ve dvou letech se ocitl v nemyslitelné situaci, bude vyrůstat bez rodičů,“ uvedla v popise sbírky, jejímž cílem je vybrat peníze, které rodině usnadní další život.

Prostředky mají Aidenovi pomoct v budoucnosti. „O Aidena se bude starat jeho milující rodina a čeká ho dlouhá cesta k uzdravení, nalezení stability a nakonec k orientaci v životě sirotka. Je obklopen komunitou přátel a širší rodinou, která ho zahrne láskou a všemi dostupnými prostředky, aby mu zajistila vše, co bude potřebovat, až vyroste,“ dodala.

Dodnes darovalo na stránce GoFoundMe více než padesát pět tisíc dárců přes tři miliony dolarů.

Stovky útoků

Loni bylo podle statistiky uveřejněné v The New York Times zaznamenáno na 692 takových příladů střelby, z nichž si osmadvacet vyžádalo čtyři nebo více úmrtí. Jen od začátku letošního července ve Spojených státech amerických došlo ke tři sta masovým útokům střelnou zbraní. Při patnácti z nich pak zemřeli více než čtyři lidi.

Letošní dosud nesmrtelnější střelbou byl masakr na základní škole v Uvalde v Texasu, při kterém útočník zastřelil devatenáct dětí a dva učitele. Osmnáct dalších zranil. Útok se stal jen deset dní po druhé nejhorší střelbě za letošní rok v zemi, při které bylo v supermarketu v Buffalu zabito deset lidí. Střelba ze čtvrtého července se se sedmi obětmi řadí ve smutné statistice na třetí místo.