„Asi 72 hodin před našimi operacemi jsme informovali naše přátele a sousedy v regionu, že odpověď Íránu proti Izraeli je jistá, legitimní a neodvolatelná," prohlásil Amírabdolláhján. „Považujeme bezpečnost našich sousedů a regionu za bezpečnost Íránské islámské republiky,“ uvedl.

Od blízkovýchodních zemí ihned nepřišlo oficiální potvrzení, že by varování z Teheránu dostaly. Agentura Reuters ovšem citovala nejmenovaný zdroj z tureckých diplomatických kruhů, podle kterého Írán na útok proti Izraeli upozornil Ankaru předem.

Teherán varoval Izrael před další eskalací situace: 

Amírabdolláhján řekl, že íránská vláda informovala také Washington o plánu provést „omezenou, minimální“ operaci s cílem „potrestat izraelský režim“. Podle zmíněného zdroje Reuters byla Ankara prostředníkem v komunikaci USA a Íránu, přičemž Američané vzkázali, že íránská operace musí zůstat „v jistých mezích“.

Tři stovky dronů a střel 

Teherán v noci na neděli nejen z íránského území vyslal k Izraeli asi 300 dronů a střel v odvetě za útok na íránský konzulát v Damašku z 1. dubna. Íránské zbraně podle všeho letěly nad Irákem a Jordánskem, ovšem Izraeli a jeho partnerům se podařilo drtivou většinu z nich zneškodnit.

Většinu íránských dronů se podařilo zneškodnit:

Velení íránských revolučních gard, které útok provedly, podle deníku The New York Times v neděli vyhlásilo, že drony a střely mířily pouze na zařízení, která Izrael použil k úderu v Damašku. K incidentu v syrské metropoli, při němž zemřeli i významní představitelé revolučních gard, se židovský stát nepřihlásil, ovšem předpokládá se, že za ním stál.

Teherán nyní deklaruje, že jakákoli další izraelská „agrese“ by vyvolala ještě silnější reakci.