• Počet obětí útoku stoupl na 140. Bilance však nejspíše není konečná. 
  • Střelba skupiny ozbrojenců si také vyžádala přes sto zraněných
  • Ruské úřady útok vyšetřují jako teroristický čin.
  • Vyšetřovatelé již zadrželi jedenáct podezřelých.
  • K zodpovědnosti za útok se na sociální síti přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
  • Ruská FSB tvrdí, že podezřelí měli kontakty na ukrajinské straně.

„Záchranné operace na místě teroristického útoku Krokus City Hall skončily, pátrací ještě pokračují. Za den zpod sutin vyprostili 133 těl,“ sdělil Andrej Vorobjov. Předtím uvedl, že záchranáři se do hlavního sálu koncertní haly dostali teprve v sobotuv půl sedmé ráno místního času (asi 4:30 SEČ). Střelbu útočníci rozpoutali v pátek okolo osmé večer místního času.

Ministerstvo zdravotnictví pro Moskevskou oblast uveřejnilo předběžný seznam obětí, na němž je zatím ale jen 41 jmen, uvedla stanice BBC ve svém ruskojazyčném vydání. Podle Vorobjova je identifikovaných asi 50 obětí.

Na páteční události zareagoval prezident Vladimir Putin:

Po útoku je hospitalizovaných 140 lidí, sdělilo také ministerstvo. Lékařskou pomoc muselo vyhledat dalších více než 130 lidí. Přes několik tisíc obyvatel Moskvy přišlo darovat krev.

„Během soboty přišlo přes 4000 Moskvanů, aby pomohlo zraněným. Velké množství těch, kteří si přáli pomoci, dorazilo ještě před otevřením (dárcovského) centra a proud lidí přicházejících v průběhu dne byl bezprecedentní,“ citovala státní agentura TASS vyjádření zdravotnických úřadů.

Útočníci v pátek večer rozpoutali střelbu v koncertním sálu v Krasnogorsku u Moskvy. Podle ruské tajné služby FSB byli ozbrojenci čtyři a v sobotu ráno se je podařilo zadržet v Brjanské oblasti na západě Ruska. Do areálu se dostali hlavním vchodem. Při útoku také použili hořlavou tekutinu, a v koncertním sále začal požár, který následně zachvátil velkou plochu. Pod troskami zřícených částí budovy přitom zůstal uvězněný neznámý počet lidí.

Stojí za útokem Islámský stát? 

Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení naznačil, že podle něj za útokem stojí Ukrajina. K útoku se ale přihlásila teroristická organizace Islámský stát a Kyjev jakoukoli spojitost s pátečními událostmi v Moskvě popřel.

Podezřelí z útoku u Moskvy již byli zadrženi: 

Podle expertů oslovených agenturou Reuters nese útok rukopis Islámského státu. Český bezpečnostní expert Adam Dolník agentuře řekl, že tvrzení Islámského státu ohledně její zodpovědnosti za páteční události v Moskvě se zdá věrohodné a upozornil, že organizace si už v minulosti brala za cíl Rusy.

V této souvislosti připomněl útok z roku 2015 na let z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu nebo útok na ruskou ambasádu v Kábulu z roku 2022.