Měl na mysli ministry financí EU, jimž předsedá český šéf resortu Zbyněk Stanjura. Na jejich jednání navázali v noci na úterý velvyslanci členských zemí pod vedením české velvyslankyně Edity Hrdé.

„Megadeal!“ dalo si na Twitter české předsednictví jeden a půl hodiny před půlnocí na úterý.

Dosaženo bylo průlomu, a to hned ve třech věcech. Ministři financí schválili poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši osmnácti miliard korun, za kterou se zaručí EU. A také přistoupení unijní sedmadvacítky k systému globální daně, která umožní vybrat daně od velkých světových koncernů. Ty se různými daňovými kličkami placení daní dosud často vyhýbaly.

Příjezd politiků na neformální summit Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad, Praha. Český premiér Petr Fiala
Česko v čele Evropy: Zažehnává válku EU s USA. Tu obchodní

K dohodě o obou záležitostech byla potřeba jednomyslnost. Maďarsko teprve v noci na úterý stáhlo své veto, které u Ukrajiny uplatňovalo týdny a u globální daně měsíce.

Současně velvyslanci členských zemí, tedy COREPER, schválili i zmrazení kohezních fondů Maďarsku, pokud v této zemi nedojde k přijetí zákonů pro zlepšení boje proti korupci a dodržování právního státu. Maďarsku bylo takto zmrazeno 6,3 miliardy eur, tedy asi 160 miliard korun.

Něco za něco

Není to ovšem tak, že by Budapešť své veto nezobchodovala. Velvyslanci schválili maďarský Plán obnovy EU, z něhož mohou Maďaři získat 5,8 miliardy eur (140 miliard korun).

A u zmrazení peněz z eurofondů dosáhla Budapešť vydíráním zbytku Unie snížení zmrazené částky o 1,2 miliardy eur. Tedy ze 7,5 miliardy eur na 6,3. Což je skutečně „megadeal“. Jen je otázka pro koho.

Zdroj: DeníkCo vás zajímá na Evropské unii?

Stojíme o vaše názory, příběhy, příklady od vás, z vašeho nejbližšího okolí. Co dobrého vám přineslo členství Česka v EU? Čím vás Unie zklamala a čím vás štve? Kam u vás ve vesnici, městě či okrese šly peníze z evropských fondů, a měly jít zrovna tam? Jsou vám k něčemu otevřené hranice uvnitř Unie? Co vám přináší možnost pracovat a žít kdekoli v Evropské unii? Měli by mít mladí Češi nadále možnost studovat na vysokých školách v celé Evropské unii? Jak vám pomohlo, že Unie nařídila snížit ceny telefonických hovorů do zemí EU? Je dobře, že Unie zakáže plastové příbory a brčka? Mělo by Česko přestat těžit uhlí, jak to požaduje Brusel? Pište na adresu či e-mail: Evropa pro Čechy Deník, VLM, U Trezorky 921/2 158 00, Praha-Jinonice e-mail: lubos.palata@denik.cz