Nic nebylo ponecháno náhodě. V Londýně se v pondělí 19. září uskutečnil pohřeb zesnulé královny Alžběty II., jehož se účastnili vedle členů královské rodiny i nejvýznamnější státníci z celého světa. Procesí i obřad byly naplánovany do nejmenšího detailu již léta před smrtí panovnice, a teď proto bylo jen potřeba lehce upravit některé drobnosti na základě aktuální situace. Celá událost v sobě nesla velmi silnou symboliku, která odkazovala jak na život Alžběty II., tak na budoucí vývoj britské monarchie.

Symboly byly skryté ve zvolených oděvech, špercích, jménech účastníků, ale třeba také v kytici na královnině rakvi.

Připomínka svatby

Od chvíle, kdy rakev s královnou Alžbětou II. opustila zdi skotského panství Balmoral, na ní bylo položeno několik květinových věnců, respektive kytic. Každá z nich v sobě podle BBC nesla silnou symboliku.

Smuteční průvod s rakví s pozůstatky královny Alžběty II. dorazil do Westminsterského opatství.
Záhadný papír u rakve Alžběty? Internet šílí z nečekaného momentu na pohřbu

Například když rakev vyjížděla z Balmoralu, byla kytice složena z bílých květů, které osobně natrhali zaměstnanci panství. Nechyběly v ní bílé jiřiny, hrachory vonné či floxy. „Výběr květů odrážel složení kytice, kterou zvolila královna pro pohřeb svého zesnulého manžela prince Philipa v roce 2021. Tehdy si přála třeba právě hrachor vonný, který je spojen s odcházením,“ uvádí BBC.

Když pak rakev vystavili ve Westminsterském sálu, hlavní složkou do bílé barvy laděné kytice byly bílé růže, které vyjadřují čistou lásku.

Rakev s pozůstatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvím
Pohřeb Alžběty II. vyvolal vzpomínky na rozloučení s Dianou i princem Philipem

A silnou symboliku v sobě nesla i kytice, která byla na rakev položena při posledním rozloučení s panovnicí ve Westminsterském opatství. Tentokrát bílou barvu nahradily tóny purpurové, růžové a zlaté. Kytice byla sestavena dle instrukcí krále Karla III. „Jsou v ní rozmarýny, které symbolizují vzpomínání, myrty, tedy stejné květiny jaké se nacházely i ve svatební kytici Alžběty II., či listy anglického dubu, symbolizujícího stálost a sílu, tedy charakteristiky pojící se i s vládou Alžběty II.,“ píše BBC.

Rakev s pozůstatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvímRakev s pozůstatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvímZdroj: Profimedia

Všechny květiny pocházejí z královských zahrad, tedy zahrad panství, které vlastní britská královská rodina. „Královna milovala květiny ze svých zahrad. Každé pondělí, když se právě nacházela uvnitř, jí zahradníci z Buckinghamského paláce posílali novou kytici na její stůl,“ zmiňuje BBC.

Náhrdelník oslavující královninu lásku

Smuteční hosté museli být na posledním rozloučení s královnou Alžbětou II. oděni do předepsaných šatů. Dámy měly na hlavě fascinátory či klobouky, skandál volbou oblečení nikdo nezpůsobil.

Co se ovšem členů královské rodiny týče, je známo, že zejména ženy z této rodiny dokáží svými oděvy a doplňky vyjádřit mnohé a například šperky, které si na sebe dají, v sobě velmi často nesou jistý odkaz. Nejinak tomu bylo v případě pohřbu Alžběty II. a klenotů, které pro tuto příležitost zvolila princezna z Walesu Catherine, manželka prince Williama.

Výživová poradkyně Gabriela Peacock
Smrt Alžběty se bude řešit dlouho, říká Češka, jež se zná s královskou rodinou

Komentátoři ocenili gesto, které tím vyjádřila, a šlo opravdu o výmluvný symbol. „Jako speciální poctu na sobě měla princezna Catherine perlový náhrdelník, který kdysi patřil zesnulé královně. Šperk je vyroben ze čtyř řad perel s velkým kamenem uprostřed. Princezna z Walesu rovněž měla perlové náušnice, přičemž perly na sebe dávají členky královské rodiny v období truchlení,“ zmiňuje britská mutace magazínu Marie Claire

Náhrdelník, který nese pojmenování Japonský perlový choker, na sobě přitom Catherine neměla poprvé. Jde o šperk, který připomíná lásku a souznění, které zažívali v manželství královna Alžběta II. a princ Philip, a je často považován za oslavu jejich vztahu. „Catherine si náhrdelník od královny vypůjčila i na oslavu sedmdesátého výročí manželství královny a prince Philipa, a následně jej měla na sobě na pohřbu prince Philipa v loňském roce,“ zmiňuje web Metro

Princ Philip byl považován za největší oporu královny Alžběty II. a její jedinou životní lásku. Manželé společně prožili 73 let a po loňské smrti prince Philipa ve věku 99 let se mluvilo o tom, že jde pro královnu o nejhorší životní ránu.

Vedle manžela si Alžběta II. také přála být pohřbena. A to se jí splní.

Zdroj: Youtube

Královna zemřela, monarchie pokračuje

Celé poslední rozloučení s královnou Alžbětou II. bylo prolnuto smutkem, ale zároveň také důrazem na kontinuitu monarchie. Projevilo se to hned v několika momentech.

Velmi důležitým symbolem bylo to, že se pohřbu zúčastnila i dvě pravnoučata královny - princ George a princezna Charlotte (děti prince Williama). Jejich účast se dlouho vzhledem k jejich nízkému věku zvažovala (princ George nedávno oslavil deváté narozeniny, princezna Charlotte sedmé), nakonec ale děti stály po boku svých rodičů údajně na výslovné přání krále Karla III.

Britský král Karel III. u rakve s pozůstatky jeho matky, zesnulé královny Alžběty II.
VIDEO: Pohřeb Alžběty II. Svět sledoval poslední cestu britské královny

Zejména starší ze sourozenců, princ George, totiž představuje budoucnost monarchie. Po svém otci Williamovi je nyní v pořadí druhým následníkem britského trůnu, a pokud se nestane nic neočekávaného, jednoho dne se sám stane britským králem. Jeho účast na pohřbu je tak symbolem pokračování monarchie, která nezaniká ani po smrti populární Alžběty II.

Stejným symbolem byla hymna, která zazněla na konci obřadu ve Westminsterském opatství - byla již totiž v novém znění, které obsahuje slova Bůh ochraňuj krále! místo původního Bůh ochraňuj královnu!.

Smutná událost v chrámu pro veselejší časy

Pozoruhodné bylo i místo, kde se hlavní obřad s účastí dvou tisíc hostů odehrával - tedy Westminsterské opatství. „Šlo o první pohřeb britského monarchy v tomto chrámu od roku 1760,“ zdůrazňuje list The Washington Post.

Přestože má totiž Westminsterské opatství pro královskou rodinu velký význam, podle listu bylo dosud naopak místem šťastných událostí. „Je často spojováno spíše s lepšími časy. Odehrávají se v něm korunovace monarchů a od roku 1100 se v něm uskutečnilo šestnáct královských svateb, třeba i svatební obřad prince Williama a Kate Middletonové,“ konstatuje list The Washington Post.

Britský král Karel III. má na své zaměstnance poměrně bizarní požadavky.
Jaké má Karel III. bizarní požadavky? Vyžehlené tkaničky či rituály v koupelně

Jenže Westminsterské opatství se také pojilo s nejdůležitějšími životními událostmi Alžběty II. V roce 1947 se v něm provdala za prince Philipa, v roce 1953 zde byla korunována britskou královnou. A je tak symbolické, že se s ní právě zde rodina i světoví státníci rozloučili. 

Mnozí vnímají jako příhodné také to, že ve stejném chrámu lidé dali poslední sbohem v roce 1997 i princezně Dianě.