Boje a ostřelování měst na východní a jižní Ukrajině pokračuje den poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Kyjev musí přijmout ruské požadavky, aby válka skončila. Jinak Ukrajině hrozí porážka na bitevním poli, tvrdil Lavrov. Mezi požadavky Moskvy je také, aby Kyjev uznal nárok Ruska na pětinu ukrajinského území. Kyjev, který se těší podpoře Spojených států a zemí NATO, slíbil, že dobije zpět celé své okupované území a vyžene pryč všechny ruské vojáky.

Britské ministerstvo obrany dnes ve svém pravidelně zveřejňovaném přehledu situace na Ukrajině uvedlo, že boje byly v uplynulém dni obzvlášť intenzivní kolem města Bachmut v Doněcké oblasti a města Svatove v Luhanské oblasti. „Rusko nadále v těchto oblastech podněcuje útoky malého rozsahu, ale územní zisky jsou mizivé,“ uvedlo ministerstvo.

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Minsku, 19. prosince 2022
Nečekané prohlášení? Situace na Ukrajině je mimořádně složitá, připustil Putin

Na záběrech, které zveřejnila agentura Reuters bylo vidět, jak v Bachmutu hoří velká obytná budova, zatímco ulice jsou zavalené sutinami a většina budov má vytlučená okna.

Po sérii porážek v bojích na Ukrajině, které Rusko označuje jako „speciální vojenskou operaci“, se její jednotky nyní snaží dosáhnout vítězství na bojišti dobytím Bachmutu; průmyslového města s předválečným počtem 70 tisíc obyvatel, který se nyní snížil na přibližně 10 tisíc převážně starších obyvatel.

Získání kontroly nad městem by mohlo Rusku poskytnout odrazový můstek k postupu na dvě větší města, Kramatorsk a Slovjansk.

„Naše budovy jsou zničené. Tam, co bydlím, býval obchod, ale teď už tam není,“ řekl 85letý Oleksandr a dodal, že je jediným zbývajícím obyvatelem z původního obytného domu.

Ohnivý oblouk hoří

Podle ukrajinského nezávislého vojenského analytika Oleha Ždanova pokračují těžké boje také v kopcovitých oblastech nedaleko Kreminny v Luhanské oblasti, stejně jako kolem Bachmutu a Avdijivky v Doněcké oblasti. „Ohnivý oblouk v Doněcké oblasti dál hoří,“ uvedl Ždanov ve videonahrávce zveřejněné na sociálních sítích.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že kvůli útokům na energetickou infrastrukturu je zhruba čtvrtina obyvatel země bez proudu. Sergej Kovalenko, šéf společnosti YASNO, která do Kyjeva dodává elektřinu, dodal, že i když se situace zlepšuje, výpadky elektřiny budou pokračovat. „Opravy běží, ale nouzové odstávky budou i nadále,“ uvedl Kovalenko na své stránce na facebooku.

Ruský prezident Vladimir Putin
Putin v izolaci. Spolupracovníci před ním tají špatné zprávy, tvrdí deník

Podle ukrajinské armády Rusko ostřelovalo obydlené oblasti podél pravého břehu řeky Dněpr. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu řekl, že „maximální sílu a koncentraci“ nyní vyžaduje frontová linie v Bachmutu, Kreminně a dalších oblastech Donbasu.

Mluvčí generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Štupun v ranní svodce upřesnil, že během uplynulého dne ruské síly provedly dva raketové raketové útoky a 44 útoků z několika raketometů.

Současně jednotky ukrajinských obranných sil odrazily útoky okupantů u Novoselivska a Stelmachivky v Luhanské oblasti a u Dilijivky, Krasnohorivky, Vodjaně, Veselove, Maryinky a Pobedy v Doněcké oblasti.

Ve Volyňském, Polském, Siverském a Slobožanském sektoru zůstala situace bez výraznějších změn, nepřítel udržuje vojenskou přítomnost podél státní hranice, nebyly zjištěny žádné známky formování jeho útočných skupin, dodal Štupun.