„Pokud nemáte žádné vztahy s Ruskem, pak se Moskvy oficiálně zřekněte a prohlašte, že (ruský prezident Vladimir) Putin je satan,“ prohlásil dnes v televizi tajemník rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov, uvedla agentura DPA. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve a který podporuje Putina, je také ďábel, dodal Danilov.

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory nedávno několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
Přání k Vánocům: Na zázrak nečekáme, tvoříme ho sami, zdůraznil Zelenskyj

Metropolita Pavlo Lebiď, který stojí v čele slavného kláštera, se dnes obrátil na prezidenta Volodymyra Zelenského, aby pravoslavným věřícím neodebral dva hlavní chrámy v areálu lávry, jejichž pronájem vyprší na konci měsíce. „Chcete také vzít lidem jejich víru? Jejich poslední naději? Nedělejte to,“ apeloval.

Ministerstvo kultury se ale pronájem prodloužit nechystá, upozornil list Ukrajinska pravda na svém webu.

Socha zobrazující ruského prezidenta Vladimira Putina se zbraní v ústech a nápisem „Zastřel se“ v centru Kyjeva.Socha zobrazující ruského prezidenta Vladimira Putina se zbraní v ústech a nápisem „Zastřel se“ v centru Kyjeva.Zdroj: ČTK/AP/Efrem Lukatsky