Telefonát s Kulebou vedl domnělý Michael McFaul, někdejší americký velvyslanec v Moskvě. Falešnému diplomatovi Kuleba mimo jiné řekl, že Kyjev připravuje protiofenzivu na jižní frontě, a to v „blízké spolupráci se svými partnery, Spojenými státy a Británií“.

„Krym není bezprostředním operačním cílem. Ale jestli se mě ptáte, kdo způsobuje výbuchy na Krymu nebo v Belgorodu, tak vám soukromě řeknu, že ano, jsme to my,“ řekl Kuleba v hovoru.

Výbuchem poškozený Kerčský most, který spojuje Rusko s Krymským poloostrovem, 8. října 2022
Výbuch na Kerčském mostě je prací tajných služeb Ukrajiny, tvrdí New York Times

Kyjev se k zodpovědnosti za údery na ruském území a na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově oficiálně nehlásí. Podle Ruska za útoky nicméně nepochybně stojí Ukrajina, na jejíž území ruská armáda podnikla letos v únoru invazi. Velkou pozornost přilákala zejména sobotní mocná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem. Moskva tento týden uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Ty ruské vyšetřování označily za absurdní a odmítly je komentovat.

Duo ruských komiků 

Falešný telefonát podle agentury DPA zorganizovalo stejné duo ruských komiků, Vladimir Kuzněcov a Alexej Stoljarov přezdívaní Vovan a Lexus, kteří v létě napálili starosty tří evropských měst. Vedení Berlína, Vídně a Madridu při videohovorech jednalo s falešným starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem.

Krymský most zachvátily plameny
Máme podezřelé z útoku na Kerčský most, tvrdí Rusko. Viní ukrajinskou rozvědku

Kuzněcov a Stoljarov jsou v Rusku známí svými falešnými telefonáty s politiky i mezinárodními celebritami. Komici podle DPA nedávno v rozhovoru uvedli, že spolupracovali s internetovou platformou patřící ruské státní společnosti Gazprom.