„V Chersonské oblasti jsme našli deset mučíren, z toho čtyři ve městě Cherson,“ řekl Lubinec. „V jedné z mučíren jsme našli oddělenou místnost, celu, kde byly drženy děti … dokonce i okupanti ji tak nazývali, dětská cela,“ dodal ombudsman. Cela se od sousedních místností lišila pouze tím, že na podlaze ležely tenké rohože, popsal.

Bytový dům v ukrajinském Bachmutu hořící po ruském útoku, 7. prosince 2022
Vánoční klid zbraní? S ničím takovým nepočítáme, upozornila Moskva

V celách se podle Lubince ocitly děti, které v očích okupantů kladly odpor. Čtrnáctiletý chlapec například za fotografování zničené ruské vojenské techniky. Na děti byl činěn psychologický nátlak. Vojáci jim například tvrdili, že je rodiče opustili, a už se nikdy nevrátí, popsal metody Lubinec.

Lubinec také uvedl, že od začátku invaze v únoru bylo do Ruska odvezeno přibližně 12 tisíc ukrajinských dětí, z toho 8600 násilím.

Ruský voják hlídkuje v ukrajinském Chersonu na snímku z 20. května 2022.Ruský voják hlídkuje v ukrajinském Chersonu na snímku z 20. května 2022.Zdroj: ČTK

Cherson, jediné oblastní centrum, které se podařilo ruské armádě od únorového vpádu na Ukrajinu alespoň dočasně ovládnout, ukrajinská armáda znovu dobyla 11. listopadu. Od té doby ruské síly město pravidelně ostřelují z druhého břehu řeky Dněpr, což má za následek civilní oběti.