Podle kompletních výsledků obdržel předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini 53,12 procenta hlasů od 1 409 255 oprávněných voličů, diplomat Ivan Korčok pak získal 46,87 procenta hlasů od 1 243 709 příznivců. Volební účast byla druhá nejvyšší od roku 1999, když přesáhla 61 procent.

Vítěz voleb Peter Pellegrini přišel na tiskovou konferenci i s premiérem Robertem Ficem. „Mísí se ve mně emoce. Národ se rozhodl, koho chce mít za prezidenta. Předstupuji před vás s obrovskou pokorou a s vděkem,“ zahájil své vystoupení.

Tisková konference vítěze voleb Petera Pellegriniho:

| Video: Youtube

„Chci být prezidentem, který bude chránit a bránit občany Slovenské republiky a bude se snažit podporovat vládu, aby se jí podařilo naplňovat prohlášení, že udělá vše pro to, aby se lidem lépe žilo,“ přislíbil následně Pellegrini a připomněl, že udělá vše pro to, aby Slovensko „zůstalo na straně míru, ne války“. Zároveň uvedl, že chce být prezidentem všech občanů.

Robert Fico pogratuloval Pellegrinimu k vítězství a získání toho, co „se jemu nepodařilo“. „Referendum o vládě dopadlo dobře,“ zhodnotil výsledek druhého kola prezidentských voleb úřadující slovenský premiér.

Kdo je Peter Pellegrini:

close Lídr sociálně demokratické strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini. info Zdroj: ČTK zoom_in

• Narodil se 6. října 1975 v Banské Bystrici do rodiny učitelky a automechanika, má italské předky.
• Je slovenský politik a od roku 2023 předseda Národní rady SR, kam byl poprvé v roce 2006 zvolen za stranu Směr Roberta Fica.
• V řadách Směru poté vystřídal několik politických funkcí.
• Když se v roce 2018 část slovenské veřejnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové postavila proti Ficovi, Pellegrini jej nahradil ve funkci premiéra.
• V roce 2020 oznámil Pellegrini odchod ze Směru a založil vlastní stranu Hlas-SD, která jej nominovala do letošních prezidentských voleb. S Ficem se tehdy nerozešli v dobrém.
• Odpůrci Pellegriniho kritizují za to, že dostatečně nehovoří o svém soukromém životě, opozici se zase nelíbí jeho podíl na kontroverzní novele trestního zákoníku, která má zrušit speciální prokuraturu a snížit tresty za korupci.

Korčok: Jsem zklamaný a rozčarovaný

Pellegriniho protikandidát, kariérní diplomat Ivan Korčok, uznal svou porážku ještě před sečtením všech okrsků. „Jsem zklamaný. Jsem upřímně zklamaný a rozčarovaný. Duší jsem ale sportovec, a tak výsledek respektuji. Dovolte mi pogratulovat vítězi voleb Petteru Pellegrinimu,“ pronesl na úvod tiskové konference. Následně vyjádřil naději, že Pellegrini bude takovým prezidentem, jak jej popisuje ústava a funkci bude vykonávat podle vlastního přesvědčení, nikoli příkazů.

Reakce Ivana Korčoka na prohru ve druhém kole prezidentských voleb:

| Video: Youtube

„Viděli jsme, že prezidentem republiky se může stát člověk, který vede netransparentní kampaň. Viděli jsme, že prezidentem se může stát člověk, který šíří nenávist, bičuje vášně a který ze svého soupeře udělá kandidáta války. To vám nezapomenu. Nejen kvůli svým dvěma synům, ale i kvůli občanům Slovenska. Rozhodla nejen vysoká účast, ale i strach. Strach šířený těmi, kteří jsou schováni ve státních funkcích,“ zdůraznil.

„Odcházím zklamaný, ale ne zlomený. Slovensku přeji, aby - jak napsal Janko Matuška v textu národní hymny - se probralo,“ uzavřel svůj projev Korčok, který sklidil bouřlivý potlesk.

K výsledku voleb se již během noci na neděli vyjádřila i končící slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Přeji Peteru Pellegrinimu úspěšné vykonávání mandátu,“ uvedla v prohlášení a ocenila vysokou volební účast.

„Při každých svobodných volbách se část společnosti raduje a jiná je zklamaná. Důležité je, aby se nový prezident choval tak, aby se žádná část necítila poražená. Aby nový prezident sloužil všem občanům Slovenska, nejen těm, kteří ho zvolili,“ uzavřela.


Nahrává se anketa ...

Ve druhém kole prezidentských voleb mělo právo hlasovat více než 4,3 milionu voličů. Slovenská státní volební komise i policie během soboty informovaly, že nezaznamenaly žádné významné incidenty, volby tak proběhly v souladu s předpisy.

Předpoklady se nenaplnily 

Odborníci ve druhém kole voleb očekávali nejtěsnější souboj o prezidentský úřad od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. Tomu ostatně napovídal i výsledek březnového prvního kola voleb, které poměrně překvapivě ovládl kariérní diplomat a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok.

První kolo prezidentských voleb ovládl Ivan Korčok:

Ten před dvěma týdny získal 42,51 procenta hlasů, Pellegriniho tehdy podpořilo 37,02 procenta voličů. Korčok tak svého soupeře porazil o téměř 124 tisíc hlasů. Výsledek druhého kola však nebyl tak těsný, jak se původně předpokládalo.

Peter Pellegrini nastoupí do prezidentského úřadu v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát Zuzany Čaputové. Ta se o znovuzvolení neucházela.