Doktorka Nursah Keskinová drží za ruku holčičku na jednotce intenzivní péče - známou jen podle visačky na jejím lůžku: „Anonymní“. Má mnohočetné zlomeniny, modřinu na oku a těžce pohmožděný obličej, popisuje britská stanice. „Víme, kde ji našli a jak se sem dostala. Ale snažíme se zjistit adresu. Pátrání pokračuje,“ říká pediatrička Keskinová, která působí rovněž jako zástupkyně ředitele nemocnice ve městě Adana.

Turecko a Sýrii zasáhlo ničivé zemětřesení
Pod troskami přežívaly řadu dní. Svět obletěly příběhy dětí po zemětřesení

V tomto zdravotnickém zařízení je i mnoho dětí z dalších zemětřesením postižených regionů. Záchranáři je sem přivezli, protože nemocnice v Adaně stále stojí. Mnoho dalších zdravotnických středisek v zóně katastrofy se zřítilo nebo je poškozeno. Adana se tak stala záchranným centrem, přibližuje BBC News. Při jednom převozu tam například narychlo přivezli novorozence z porodnice v těžce zasažené nemocnici ve městě Iskenderun.

Dětský pacient spí v dočasné polní nemocnici, kterou provozuje indická armáda v Iskenderunu na jihovýchodě Turecka, 10. února 2023Dětský pacient spí v dočasné polní nemocnici, kterou provozuje indická armáda v Iskenderunu na jihovýchodě Turecka, 10. února 2023Zdroj: ČTK

V Adaně mnoho zraněných dětí leží i na chirurgickém oddělení. Jednou z nich je i dívka, které je podle lékařů pět nebo šest let. Spí a je napojená na nitrožilní kapačky. Má úraz hlavy a mnohočetné zlomeniny, popisují zdravotníci. Své jméno zatím lékařům nebyla schopna říct. „Komunikuje s námi jen pomocí očního kontaktu a gest,“ popisuje lékařka a dětská chirurgyně Ilknur Banlicesurová.

Kvůli šoku nemohou mluvit 

„Tyhle děti nemohou mluvit kvůli šoku. Znají svá jména. Jakmile se po několika dnech stabilizují, můžeme [se pokusit s nimi] mluvit,“ vysvětluje. Turečtí zdravotničtí úředníci se mezitím snaží spojit neidentifikované děti s určitými adresami. Častokrát však nacházejí na jejich místě jen ruiny někdejších budov.

Turecké sociální sítě zaplnily příspěvky s pohřešovanými dětmi, které uvádějí podrobnosti o tom, ve kterém patře zřícených budov bydlely, a vyjadřují naději, že se je podařilo zachránit a odvézt do nemocnice, popisuje BBC News. Přeživší příbuzní a úředníci ministerstva zdravotnictví zároveň cestují mezi zdravotnickými středisky a snaží se je najít.

Sýrii a Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení
Dar od boha. V sutinách narozené syrské holčičky se ujme rodina prastrýce

V nemocnici v Adaně mezitím stále přibývá raněných. Jsou v šoku a vyčerpaní. Všichni v tomto zdravotnickém zařízení jsou přeživší - pacienti i zdravotníci. Keskinová přišla při zemětřesení o příbuzné a při následných otřesech se se svými dětmi ukryla v nemocnici. „Díky bohu, pořád mám ještě své děti. Neumím si představit větší bolest pro matku, než je ztráta dítěte,“ svěřila se reportérovi.

V odděleních nemocnice zatím čekali malí pacienti, až si pro ně přijdou jejich rodiče. Někteří z nich se už dočkali. Ale ostatní zůstávají anonymními dětmi zemětřesení, píše BBC News.