Rusko zaútočilo střelami s plochou dráhou letu Kalibr, které vypálila jeho ponorka v Černém moři, tvrdí ukrajinská armáda. Policejní šéf Ihor Klymenko sdělil, že tři ruské střely zasáhly kanceláře v centru města a poškodily obytné budovy v okolí. Místní zdravotnické středisko je zničené, uvádí policie. Podle agentury Unian po úderu ve městě vypukl obrovský požár. Na místě zasahovali hasiči, požár se rozšířil na parkoviště a vzplálo na 50 automobilů, popsal Reuters.

Na videozáznamech z místa je například vidět hustý černý dým valící se z jedné z vysokých budov, na fotografiích kouř stoupající z ohořelých vraků aut a doutnajících trosek. Na jednom snímku je vidět opuštěný, převrácený dětský kočárek ležící na ulici. Server The Insider na svém twitteru zveřejnil s odvoláním na ukrajinská média poslední video matky s dcerou, které si spolu asi hodinu a půl před útokem při chůzi povídají. Dívka zemřela, matce exploze utrhla nohu, píše The Insider.

„Rusko každý den ničí civilní obyvatelstvo, zabíjí ukrajinské děti, posílá rakety na civilní objekty. Kde není nic vojenského. Co to je, když ne otevřený teroristický čin?" reagoval na sociální síti Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru obvinil Rusko z "dalšího válečného zločinu".“.

Moskva útoky na civilisty popírá

Prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Ruské ministerstvo obrany zatím informace ukrajinských úřadů z Vinnycje nekomentovalo. Moskva navzdory množícím se svědectvím a faktům opakovaně popírá, že by cílila na civilisty.

Vinnycja leží asi 250 kilometrů jihozápadně od ukrajinského hlavního města Kyjeva a nachází se tak daleko od hlavních frontových linií na východě a jihu Ukrajiny. Ve městě, kde před válkou žilo přibližně 370 tisíc obyvatel, se podle webových stránek ukrajinské armády nachází velitelství ukrajinského letectva, upozornila agentura Reuters. Rusko se ho podle ukrajinských vzdušných sil pokusilo zasáhnout řízenými střelami už v březnu. Do Vinnycje se podle agentury AP uchýlily tisíce lidí, které uprchly před ruskou invazí z východu Ukrajiny.

Oblastní guvernér Serhij Borzov podle agentury AP řekl, že ukrajinská protivzdušná obrana dnes další čtyři rakety nad oblastí sestřelila.