„Se zármutkem oznamujeme, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Další informace budou poskytnuty co nejdříve,“ uvedl vatikánský mluvčí v prohlášení.

Vatikán dnes dále sdělil, že rakev s tělem papeže bude od pondělka vystavena ve Svatopetrské bazilice. Očekává se, že pohřeb 265. papeže povede jeho nástupce František, uvedla agentura AFP. Ve dvoutisícileté historii katolické církve by šlo bezprecedentní událost, které se pravděpodobně zúčastní desítky tisíc lidí včetně hlav států.

Papež Benedikt XVI. přichází na mši svatou na tuřanské letiště v Brně 27. září.
OBRAZEM: Papež Benedikt XVI. navštívil i Česko. Připomeňte si slavnou událost

Vatikán disponuje detailně propracovanými pravidly, která se týkají úkonů po smrti úřadujícího papeže. Není ale známo, co se bude dít poté, co zemře emeritní papež, který už svůj úřad nezastává. Po Benediktově úmrtí tak přijdou na řadu protokolární pravidla, která mohou být návodem i v případě dalších papežů, kteří se v budoucnu rozhodnou z čela církve odejít namísto toho, aby úřad zastávali až do smrti.

Bývalý papež Benedikt XVI. na snímku z roku 2011.Bývalý papež Benedikt XVI. na snímku z roku 2011.Zdroj: Profimedia

První papež v důchodu po bezmála 600 letech

Německý duchovní Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, katolickou církev vedl necelých osm let, v roce 2013 se pak stal prvním papežem, který odstoupil z funkce od dob Řehoře XII. v roce 1415. Od té doby žil nástupce papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, kde se po odchodu z papežské funkce věnoval modlitbám a meditaci.

K významnému teologovi Benediktovi vzhlíželi v řadách katolické církve především konzervativci. Někteří krajní tradicionalisté dokonce odmítali uznat Františka za jeho legitimního nástupce, připomněla agentura Reuters.

Papež František (vlevo) se vítá s emeritním papežem Benediktem při jmenování kardinálů
Zdraví emeritního papeže Benedikta se náhle zhoršilo, potvrdil Vatikán

Benedikt strávil svá poslední léta právě v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Papež František, ho tam často navštěvoval.

Jak informuje britská BBC, Benediktův stav se kvůli přibývajícímu věku v posledních letech výrazně zhoršil. Papež František ve středu ve Vatikánu apeloval na věřící, aby se „pomodlili zvláštní modlitbu za emeritního papeže Benedikta“. Už tehdy řekl, že je jeho předchůdce velmi nemocný.

Benedikt se narodil jako Joseph Ratzinger v Německu a bylo mu právě 78 let, když se v roce 2005 stal jedním z nejstarších papežů, kteří kdy byli zvoleni. Na rozdíl od Františka, Benedikt XVI. jako papež navštívil během svého působení i Česko. V září roku 2009 se třídenní návštěva České republiky stala jeho 13. apoštolskou cestou.

Připomeňte si návštěvu tehdejší hlavy církve v Brně:

K jeho úmrtí se vyjádřil i český premiér Petr Fiala, který se s duchovním setkal. „Papeže Benedikta XVI. jsem si velmi vážil. Mám rád jeho teologická a filosofická díla, patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby. Jeho velikost ukazuje i jeho rozhodnutí odejít z papežského stolce. Jsem vděčný, že jsem měl možnost se s ním osobně setkat. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal na svůj twitterový účet.