Bacheletová uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. Potlačovány jsou pokojné protesty a nezletilí jsou povoláváni do služby ve zbrani. Tyto zprávy jsou věrohodné, zdůraznila komisařka podle agentury DPA. "Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech," řekla Bacheletová.

"Různé etnické a náboženské menšiny Afghánistánu jsou také vystaveny nebezpečí násilí a útlaku, když pomyslíme na vzorec závažného porušování lidských práv za vlády Tálibánu v minulosti a na zprávy o zabíjení a cílených útocích z minulých měsíců," řekla Bacheletová.

"Zásadní červenou linií bude způsob, jakým Tálibán bude zacházet se ženami a dívkami a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv," prohlásila Bacheletová podle agentury AFP na úvod zasedání rady v Ženevě.

Joe Biden
Absolutní fiasko. Zrada. Biden je ve světě kvůli Afghánistánu pod palbou kritiky

Od převzetí moci nad Afghánistánem 15. srpna se Tálibán pokouší přesvědčit jeho obyvatele i zahraničí, že se změnil a že jeho režim bude méně brutální než ten z let 1996 až 2001. Tálibán tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci, a že média budou nezávislá a svobodná, píše AFP.

Rada pro lidská práva se pravidelně zabývá stavem lidských práv ve světě a v případě potřeby svolává zvláštní zasedání. Může vydávat rezoluce nebo zřizovat vyšetřovací výbory. Má 47 členských zemí, které vždy na tři roky určuje Valné shromáždění OSN.

EU posílí humanitární pomoc pro Afghánce na 200 milionů eur

Evropská unie posílí humanitární pomoc pro Afghánce ve vlasti i v zahraničí na 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč), dosud počítala s částkou přes 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč). Na twitteru to dnes napsala předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Další podrobnosti k rozšíření pomoci pro obyvatele Afghánistánu, kde v posledních dnech převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán, oznámí dnes odpoledne na jednání skupiny vyspělých ekonomik G7.

"Na dnešním jednání lídrů G7 oznámím zvýšení humanitární podpory pro Afghánce, v zemi i mimo ni, z rozpočtu EU z více než 50 milionů na více než 200 milionů eur. Tato humanitární pomoc bude nad rámec příspěvků členských států na pomoc afghánskému lidu," napsala šéfka unijní exekutivy.

Evakuace afghánských rodin z Kábulu.
S evakuací z Afghánistánu pomohou USA civilní aerolinky. Do Kábulu létat nebudou

Pomoc bude podmíněna dodržováním lidských práv a práv žen, sdělil unijní diplomat agentuře Reuters. Respektování práv podle něj rozhodne, jaký díl pomoci poputuje přímo do Afghánistánu a jaký díl do okolních zemí.

Představitelé skupiny G7 (USA, Británie, Itálie, Francie, Německo, Japonsko a Kanada) budou dnes odpoledne prostřednictvím videokonference jednat o situaci v Afghánistánu a o stahování spojeneckých vojsk, pro něž USA stanovily nejzazší termín 31. srpna. S blížícím se datem je situace na mezinárodním letišti v Kábulu stále napjatější, mnohé země se snaží evakuovat co nejvíce afghánských spolupracovníků, kterým v zemi po změně režimu hrozí nebezpečí.