Stroj, který se na české obloze objevil naposledy v časech druhé světové války, kdy na cíle v okupované Evropě útočily americké bombardovací svazy. A doprovázel je při tom těžký stíhací stroj P-38 Lightning.

Podle pořadatelů letošní Aviatické pouti je to již téměř jisté. Ozdobou letošního, v pořadí již 19. ročníku letecké show, bude unikát v podobě historického letounu Lockheed P-38 Lightning, který se jim podařilo domluvit po dlouhém vyjednávání.

„Úspěch je to o to větší, že jde o jediný letový exemplář na evropském kontinentě a v Evropě je teprve od března letošního roku. Bude se tak jednat nejen o českou premiéru, ale tento typ v Pardubicích poprvé vystoupí i na evropském leteckém dnu,“ řekla za pořadatele Marie Schillerová.

Legendárních dvoutrupých amerických stíhaček P-38 Lightning, které intenzivně zasáhly do bojů druhé světové války, se vyrobilo 9923 sériových kusů, ale do dnešního dne se jich na celém světě zachovalo v letuschopném stavu pouhých devět exemplářů. Představovaný unikát patřící nyní do letky historických strojů firmy Red Bull, byl vyroben počátkem roku 1945. Stroj, který vystoupí v Pardubicích, se roky zúčastňoval rychlostních závodů v americkém Renu.