Stejné barvy, ale noví lídři. Komunální volby v Pardubicích mají stejně jako před čtyřmi lety dva jednoznačné favority: ODS a Sdružení pro Pardubice, složené z nezávislých kandidátů.

Zatímco v roce 2006 byl lídrem tehdejšího suverénního vítěze - ODS – nynější primátor Jaroslav Deml, letos na kandidátce úplně chybí a z politiky se stahuje zpět do soukromého sektoru, do stavařiny. Lídrem občanských demokratů je místo něj Demlův náměstek Alexandr Krejčíř.
„Určitě ale nemám zájem opouštět řady ODS,“ vyvrátil ovšem některé spekulace Deml. „V žádné jiné politické straně jsem nikdy nebyl, v ODS jsem působil prakticky od jejího začátku, takže odtud nehodlám nikam přebíhat,“ prohlásil primátor. A dovede si prý představit, že bude pouhým prostým členem místního sdružení.

Změna nastala i na postu lídra Sdružení pro Pardubice (SPP). Letos je jím čerstvě zvolená poslankyně za Věci veřejné, náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Ta již oznámila, že pokud bude zvolena primátorkou, rezignuje na mandát poslance.

Primátor či primátorka

Velkou volební neznámou je sdružení Pardubáci, jejichž lídrem je František Brendl, stejně jako podzimní výsledek nejmenšího koaličního partnera v radě, KDU-ČSL. Lidovci se totiž ještě stále nevzpamatovali z volebního debaklu v parlamentních volbách.
A co nejsilnější levicová strana? Sociální demokraté nakonec nenominovali na post kandidáta na primátora Jana Tichého, ambiciozního krajského náměstka, nýbrž zastupitele Jindřicha Taubera.

Socialisté v tradičně pravicových Pardubicích mají jen málo šancí na vítězství. Mohou se však stát nevěstou v případné široké koalici, stejně jako tomu bylo po volbách v roce 2006. Ta ale tehdy vydržela jen pár týdnů, od té doby vládla ODS jen se Sdružením pro Pardubice a s lidovci.
Je však na druhé straně pravda, že radniční koalice v Pardubicích se nemůže za poslední čtyři roky pochlubit žádnými valnými úspěchy. Její vládnutí spíš připomíná seriál blamáží, skandálů a promarněných příležitostí. A opozice na to tvrdě poukazuje.

Otázkou jsou přitom dvě nové parlamentní strany, TOP 09 a Věci veřejné. Věci veřejné (VV) mají jak v Pardubicích, tak i v sousedním Hradci pouze své „pracovní“ lídry a k tomu vždy dalších pět jmen, o kterých budou „véčkaři“ od 21. července hlasovat v internetovém referendu. V Pardubicích je tímto pracovním lídrem Martina Málková, neznámá 22letá studentka brněnských práv.

„Dalšími kandidáty, o kterých proběhne internetová volba, jsou Zdeněk Suchánek, Josef Koukal, Věra Vlková, Jan Filip a Michal Málek. Je ale možné, že někdo přijde s jinými a zajímavějšími jmény,“ řekl předseda pardubických Věcí veřejných Miroslav Drobný.
Kandidátku zatím nemá hotovou ani TOP 09. A zatím tají i jméno lídra. „Zatím jména zveřejňovat nebudeme, až po 19. červenci,“ řekla pardubická krajská manažerka TOP 09 Zuzana Badová.

Podobně jako v Hradci je pravděpodobné, že v případě volebního úspěchu pravice by se TOP 09 stala jedním z hlavních adeptů na koalici s pravicovou ODS.

Neznámá nových stran

Svého kandidátka na primátora už má i Strana zelených. Je jím zastupitel města Jan Linhart, na třetím místě kandidátky je neúspěšná kandidátka na poslankyni Lucie Horváthová.

V současném 39členném zastupitelstvu má ODS 15 mandátů, SPP osm, ČSSD sedm, KSČM čtyři, ZPP tři a lidovci dva. Velkou neznámou je letos úspěch nových stran, jako TOP 09, VV či Pardubáků.

V minulých volbách komunální volby v Pardubicích znovu s převahou vyhrála ODS. Hlasovalo pro ni 38,25 % voličů. Druhé Sdružení pro Pardubice dostalo 19,23 % hlasů.

K volbám přišlo 37,62 % voličů, což je o 0,28 procentního bodu více než při předcházejících volbách v roce 2002.
Z ostatních stran nejlépe uspěla ČSSD se ziskem 17,52 % hlasů. Hranici pěti procent hlasů, která zaručuje místa v zastupitelstvu, překročili ještě komunisté, Zelená pro Pardubice a Koalice pro Pardubice. Proti volbám v roce 2002 si nejvíce polepšila Zelená pro Pardubice, která získala tři mandáty. Naopak komunisté o tři mandáty přišli.

ODS, jejímž lídrem byl nynější primátor Jaroslav Deml, jeden mandát ve srovnání s rokem 2002 ztratila, ačkoliv získala více hlasů. Způsobilo to přepočítávání hlasů. Zisk osmi křesel si naproti tomu pochvalovalo Sdružení pro Pardubice, složené z řady nezávislých kandidátů. Oslavovalo i sdružení Zelená pro Pardubice, nováček v městském zastupitelstvu.

Výsledky komunálních voleb v Pardubicích (v %):

strana     2006 2002

ODS     38,25 35,25
SPP     19,23 15,31
ČSSD     17,52 16,50
KSČM    11,52 15,15
ZPP**)   7,92   -
KDU-ČSL*)  5,35 5,01

účast    37,62 37,34

*) KDU-ČSL kandidovala v roce 2006 s nezávislými kandidáty pod názvem Koalice pro Pardubice
**) Zelená pro Pardubice – sdružení Strany zelených, Politického hnutí nezávislých a nezávislých kandidátů

(čtk, kim)