Budete zvažovat zákaz nebo omezení příští podobné akce?

"Budeme muset znovu prostudovat zákon," reagovala po skončení protestu starostka prvního městského obvodu Hana Tomanová. Připouští však, že zakázat příští takovou akci bude obtížné. "Ústava zaručuje svobodu shromažďování i projevu a oni splnili veškeré nutné podmínky. V některých městech ale podobné akce už zakázali, budeme se proto informovat, jakým způsobem. Další možností je zvýšený policejní dohled, případně změna trasy pochodu," vyjádřila se starostka k možnosti příští akci podobného ražení do města nevpustit.

Jakým způsobem vnímáte vzniklé násilnosti a následný policejní zákrok?

"Kdyby policie nezasáhla, pravděpodobně by na náměstí ke rvačce anarchistů a neonacistů došlo. Policie proto splnila svou povinnost, tedy udržet pořádek. Samotný zásah jsem sledovala na místě a nemohu říci, že by byl nějakým způsobem brutální. Čtveřici mužů, pravděpodobně tedy neonacistů, jsem upozorňovala na možné problémy, které by mohly vzniknout jejich přítomností, nicméně oni odejít nechtěli. Co se týká incidentu před nádražím, hodnotím postup policie opět jako přiměřený. Muž, kterého policisté zadrželi se choval agresivně a byl pod vlivem alkoholu, možná i jiných látek."

Domníváte se, že série násilností byla předem plánovaná, aby demonstranti vyprovokovali policii k zásahu a tím své demonstraci proti policejnímu násilí dodali punc potřebnosti či oprávněnosti?

"Za sebe musím říci, že mi to tak skutečně připadalo, otázkou je zda to bylo v plánu. K veškerým násilnostem došlo až těsně po skončení oficiálně ohlášené akce. Dle mého názoru demonstranti skutečně čekali právě na ten moment, aby vyvolali konfrontaci ale nebyl přitom důvod k předčasnému ukončení jejich pochodu."

Policie hodnotí zásah jako správný

"Zajištění akce se ze strany policie po dobu oficiální akce hodnotíme jako dobře zvládnutou, stejně hodnotíme i následnou potyčku, kterou policisté ve spolupráci se strážníky zvládli vyřešit a uklidnit velmi rychle. Celkem byly policií zajištěny a předvedeny čtyři osoby. Všichni jsou podezřelí z trestného činu výtržnictví," komentovala události policejní mluvčí Markéta Janovská.