V pátek zahájená národní přehlídka pracovních schopností a dovedností osob se zdravotním postižením je při svém jubileu ozvláštněna bohatým doprovodným programem. Vévodí mu tzv. Korálkiáda, kterou vymyslel portál www.potvor.cz a podílí se na něm i organizátor abilympiády Česká abilympijská asociace Pardubice. Cílem dlouhodobé celostátní akce je nasbírat co nejvíce korálků, které pro svoji činnost získají dílny a neziskové organizace. V sázce je i pokoření stávajícího světového rekordu uvedeného v Guinessově knize rekordů, který drží Kanada výkonem 6438,6 metrů. „Podle našich odhadů bychom  tuhle hranici mohli překonat," svěřil se Deníku jeden z organizátorů Filip Novotný.

Už od čtvrtečního večera se navlečené korálky kompletují a průběžně přeměřují. Celkovou délku přijede osvědčit zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Vše bude jasné dnes od 15.30 do 17 hodin, kdy  v ČEZ Areně vyhlásí výsledek. Věřme, že rekordní.

„Nejsem zručný, obdivuji lidi, kteří něco dokáží," řekl ministr

Pardubice – Sólistka Vídeňské opery Barbora Velehradská přednesem české státní hymny zahájila 20. ročník abilympiády. Tradičně ji v ČEZ Areně  pořádá Česká abilympijská asociace. Letos pro národní přehlídku pracovních schopností a dovedností osob se zdravotním postižením vypsala 40 disciplín, uskuteční se 23 z nich s celkovým počtem  134 soutěžících.

„Po transplantaci ledviny jsem byl půl roku v neschopnosti a v těchto momentech se díváte na svět kolem sebe úplně jinýma očima. Když vidím, s jakým zápalem handicapovaní k jednotlivým disciplínám přistupují a co všechno dokáží, musím jim vyjádřit velký obdiv," upřimně se  Deník svěřil hejtman Pardubického kraje Radko Martinek.

Jednou ze soutěžících je tradičně i pardubická Milena Samková, která se přihlásila do tří disciplín a z aranžování květin z loňska obhajuje stříbro a bronz: „Medaili bych samozřejmě ráda získala i letos, uvidíme. Nikdy se speciálně nepřipravuju, rozhodne okamžitý nápad."

Obdiv neskrýval ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09): „Sebekriticky přiznávám, že nejsem příliš manuálně zručný, proto má moje sympatie každý, kdo tyhle věci dokáže." Samozřejmě že došlo  i na diskusi kolem úpravy sociálních dávek. „Faktem je, že laťka výplat v této oblasti je v porovnání s ostatními zeměmi hodně vysoko. No, a když  není ve veliké kondici naše ekonomika, musí úpravy přijít. Chápu, že se to mnoha lidem nelíbí a je to nevděčná práce, ale bohužel, musí být. Jde o to,věci vysvětlovat a diskutovat o nich, proto jsem nakonec i přijel  na abilympiádu," řekl Drábek.

Poprvé záštitu nad abilympiádou převzal místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS):  „Důležitou oblastí práce Evropského parlamentu je sociální soudržnost, která je spojená s životním stylem a kvalitou života jako takového. Proto  akcím jako je abilympiáda fandím a fandit budu i v nejbližší budoucnosti."

Dvacetileté jubileum přilákalo do ČEZ Areny nejen soutěžící, ale i pamětníky. „Byla jsem zvědavá, jak soutěž vypadá nyní a chtěla jsem potkat známé – proto jsem přišla," svěřila se sedmaosmdesátiletá Miloslava Marie Krajči z Pardubic. „Pěkné vzpomínky mám na Světovou abilympiádu v roce 2000 v Praze."

První den vyvrcholil  benefičním koncertem skupiny Buty. Dnešní program začíná v 9 hodin, veřejnost má vstup  do ČEZ Areny zdarma.

(fr)