Více než sto soutěžících z celé České republiky se v pátek a sobotu sjede do Pardubic. V krajském městě se totiž koná již sedmnáctý ročník abilympiády.

Soutěžní přehlídka schopností a dovedností osob se zdravotním postižením bude slavnostně zahájena v pátek před devátou hodinou ranní a program bude pokračovat i v sobotu. Již tradičně se soutěž pořádaná Českou abilympijskou asociací uskuteční v ČEZ Areně.
„Letos se přihlásilo 124 soutěžících. Disciplín bude dvaadvacet, což je o tři méně než v loňském roce. Řada soutěžících si totiž chce vyzkoušet jiné disciplíny než obvykle,“ vysvětlila Alena Krpálková, která má na starosti soutěžní úsek akce.

„Po loňské premiéře bude opět vyhlášen Abilympionik roku a novinkou je ukázková disciplína v recyklaci papírového odpadu, o kterou bychom rádi rozšířili program v příštím roce,“ informoval náš Deník manažer abilympiády Jaromír Krpálek.

Největší zájem je o aranžování květin

A v čem se vlastně bude soutěžit? Program je rozdělen do čtyř půldenních bloků. Dnes dopoledne jsou na pořadu vyšívání, fotografování, drátování, ubrousková technika, malba na hedvábí a návrh plakátu. V odpoledním bloku se zase bude soutěžit třeba v aranžování květin a pletení.

Sobotní dopoledne bude patřit počítačové editaci textu, keramice, šití, háčkování, výrobě svíček nebo zdobení kraslic.
Odpoledními disciplínami budou třeba cukrářství, malba na sklo i na kameny.

„Největší zájem je o aranžování suchých květin, keramiku a studenou kuchyni,“ uvedli pořadatelé.
V době konání abilympiády je pro všechny návštěvníky vstup do ČEZ Areny zdarma. Kromě soutěží je čeká také bohatý doprovodný program.

„Hvězdou pátečního programu bude herec Východočeského divadla Josef Pejchal, který je známý jako doktor Adam Suk z populárního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Kromě toho zazpívá třeba skupina Terezky z Terezína, folklorní tance předvede pardubická skupina Radost a opět přijede i sdružení Helppes, které ukáže výcvik asistenčních psů. Zájem by mohly přitáhnout rovněž ukázky sebeobrany pro nevidomé,“ uvedl Jaromír Krpálek s tím, že příjemné zázemí vytvoří v pardubické ČEZ Areně čajovna Luna.

Zakončení letošní abilympiády obstará posezení v Třebosicích, kde je připraveno opékání selete a koncert country kapely.

Lukáš Dubský