Sestra podala žalobu na ministerstvo spravedlnosti, požadovala původně odškodné milion korun, později 200 000 korun, nakonec v pondělí soud schválil smír s podstatně nižší částkou.

Ministerstvo ženě již dříve vyplatilo za nezákonné stíhání 80 000 korun, smírem získá dalších 20 000 korun. Původní požadavek odškodného za trestní řízení soud považoval za přemrštěný. „Daným postupem jí byla způsobena újma, nicméně soud se nedomnívá, že by byla tak vysoká, že by dosahovala původně žalované částky," řekla v odůvodnění rozhodnutí předsedkyně senátu Jana Bodečková.

Právní zástupce sestry dříve uvedl, že jeho klientka byla během trestního řízení a soudního procesu vystavena silnému stresu, k němuž přispěl i zájem médií a výroky na sociálních sítích. Byla během té doby těhotná, těhotenství bylo rizikové. Měla obavy, co ji čeká a zda nepůjde do vězení, kdy by se o dítě musel starat její přítel. Bála se i o zdraví dítěte. Je jí nepříjemné, že lidé znají její jméno a podobu. Od loňského roku opět pracuje na dětském oddělení nemocnice, a i když jí kolegové nic negativního nedávají najevo, má pocit, že rodiče pacientů ji poznávají a nedůvěřují jí.

Žádná z obou stran sporu nemá podle dnešního rozhodnutí soudu nárok na úhradu nákladů řízení. Proti rozsudku není přípustné odvolání. Již dříve se obě strany sporu dohodly na úhradě nákladů trestního řízení ve výši 155 000 korun.

S rodinou chlapce se společnost Nemocnice Pardubického kraje dohodla na mimosoudním vyrovnání. Výši částky nechtěly rodina ani firma upřesnit. Rodina se domáhala odškodnění 22 milionů korun, firma Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu. Podle informací ČTK je výsledné narovnání kompromisem mezi oběma částkami.

Kauza Adámka Vyčítala v čase

- operaci mandlí podstoupil tehdy osmiletý Adam Vyčítal v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici
- 4 dny po zákroku začal krvácet a upadl do bezvědomí, skončil v bdělém kómatu
- rodina podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun
- nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči
- nemocnice odmítla vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné
- v červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL
- v červnu 2019 odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat
- den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného
- na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám
- v dubnu 2022 padl u Okresního soudu rozsudek
- v lednu 2023 Krajský jsou potvrdil rozsudky
- v březnu 2023 podalo Nejvyšší státní zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu
- v lednu 2024 Nejvyšší soud zamítl dovolání státního zástupce