Máte už nějaké plány, jak oslavíte nadcházející druhý adventní víkend? Pokud ne, máme pro vás hned několik lákavých tipů z Pardubicka.

V sobotu začnou na pardubickém Pernštýnském náměstí tradiční vánoční trhy, které potrvají až do 14. prosince. Pro návštěvníky bude připraven program od 10 do 18 hodin. Těšit se mohou třeba na vystoupení dětských pěveckých sborů Carmina či Bonifantes.

Vánoční atmosféra v Pardubicích

Pro děti zahraje pohádku loutkářský soubor Ahoj z Chrudimi. Odpoledne přijdou na řadu folkové a country skupiny, folklorní soubory i dechovka. „Za všechny jmenujme skupiny Lokálka, Pouta, Egelet, Jarret, Country Colaps, soubory Lipka, Baldrián nebo Komorní dechovku Konzervatoře Pardubice," vyjmenoval body programu produkční akce Radek Novák.

Na trzích předvede své výrobky a dovednosti na sedmdesát řemeslníků. Nejen děti si budou moct zazvonit na zvoničku splněných přání nebo odeslat dopis ozvučenou Ježíškovou poštou.
Dřevěný vyřezávaný betlém a betlém s živými zvířátky pak připomene, jak to bylo s narozením Ježíška.

Tento program se bude opakovat každý den s malými obměnami v době trvání vánočních trhů.

Odpoledne plné hudby, jídla i vůní

V sobotu 6. prosince si nenechte ujít akci Sladké Vánoce na pardubickém zámku, která začne v deset hodin dopoledne. K vytvoření pohodové atmosféry přispěje vánočně vyzdobený zámek, hudba, vůně tradičních dobrot i třeba kvalitní káva.

Můžete si vyzkoušet tvůrčí činnost v dílnách, které jsou vedené mistry svých oborů. Děti si mohou zkrátit volnou chvíli v koutcích, zaměřených na práci s korálky, výrobu svícnů a další. K poslechu zahraje folklorní soubor Baldrián Pardubice.

Do 11. ledna příštího roku jsou v prostorách rytířských sálů vedle Křišťálového betléma vystaveny betlémy ze sbírky Východočeského muzea v Pardubicích.
Návštěvníci tak mají i tady možnost vnímat sváteční atmosféru blížících se Vánoc.

Zabijačkové hody 
v Cholticích

Nejen pardubický zámek, ale i ten choltický nabízí program na druhou adventní sobotu.

Ten na choltickém zámku odstartuje ve 14 hodin. Ve vyzdobeném zámku vás přivítá hraběnka a její služebnictvo. V obřadní síni představí svoji předvánoční práci floristky. K občerstvení budou připravené vánoční dobroty i zabijačkové speciality. Na nádvoří zahraje Libor Štumpf loutkové představení pro děti. K vidění bude též živý betlém.

Vyšehněvice mají slaměný betlém

Obec Vyšehněvice na Přeloučsku také představí svůj betlém, který je zcela ojedinělý. Jedná se o slaměný betlém v životní velikosti.

Krásné vánoční hudby není nikdy dost. V kostele Nejsvětější Trojice v Horním Jelení se v neděli 7. prosince od 17 hodin můžete zaposlouchat do kouzelných tónů svátečních skladeb. Uskuteční se zde adventní koncert, na němž vystoupí seskupení mladých zpěváků Choltické mládí.

Přijďte si zazpívat
s Deníkem koledy!

Ve středu 10. prosince si můžete přijít na pardubické Pernštýnské náměstí společně zazpívat.
Úderem šesté hodiny večerní začne akce našeho Deníku nazvaná Česko zpívá koledy, kterou si oblíbily tisíce lidí po celé zemi i v zahraničí.

Princip je jednoduchý, sejít se ve stejný den a čas na náměstích, u kostelů či na jiných místech ve městech i vesničkách a zanotovat si společně nejznámější české koledy.
Vystoupí zpěvák Petr Kotvald, děti z pardubické školy Svítání a pěvecký sbor Continuo. Slavnostním večerem provede Jiří Ševčík a Petra Beránková.