Ačkoli je airshow označeno jako První mezinárodní slet letadel Aero, není jisté, zdali skutečně někdo ze zahraničí na zahajující setkání dorazí. I tak počítají pořadatele Aviatické pouti s účastí třinácti „aerovek“ z tuzemských zdrojů. „Oslovili jsme majitele značky Aero v Evropě i ve Spojených státech, možná se ještě někdo ozve,“ uvedl včera předseda Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda s tím, že i tak se jim podařilo získat řadu poválečně vyráběných strojů Aero od cvičného dvojplošníku C–104, přes Ae–45, Ae–145, proudový L–29 Delfín a L–39 Albatros až po nejnovější dopravní letoun Ae 270 Ibis.

Pro návštěvníky Aviatické pouti, jejíž pozemní program začíná po oba dny od 8 hodin a letový program startuje ve 13.30, jsou připraveny rozmanité ukázky od vojenských letounů, akrobatické speciály až po Létající cirkus s hranými scénkami. Zejména milovníci akrobacie se mohou těšit na světoznámou akrobatickou skupinu Flying Bulls Aerobatics Team, která se do Pardubic vrací po dvouleté odmlce.

Lidé, kteří se vydají do Pardubic vozidlem a byli zvyklí, že mohou zaparkovat přímo na letišti, si letos musí dát pozor. V sobotu budou ještě otevřeny obě tradiční parkovací plochy, v neděli však pouze jedna, a to s nedostatečnou kapacitou. Organizátoři jim proto doporučují, aby zaparkovali již ve městě u některého z hypermarketů a cestu na letiště zvolili posílenou kyvadlovou dopravou. I tak se dají v sobotu i v neděli čekat dopravní potíže.