Ačkoliv jsou Věci veřejné (VV) nejmenší parlamentní stranou, upírá se teď na ně největší pozornost.
Spory se točí především kolem kontroverzního Víta Bárty, který včera předal premiérovi Petru Nečasovi (ODS) svou rezignaci na post ministra dopravy.
Skandály kolem vlastní strany pochopitelně nenechávají chladnými ani „véčkaře“ z Pardubického kraje.

„Celou situaci vidím z pohledu řadového člena strany. My jsme se v Pardubickém kraji snažili upozorňovat na lokální nepravosti. Tohle nám ovšem trochu vzalo vítr z plachet,“ připustil krajský tajemník VV Miroslav Drobný.

Přitom podle Drobného měla strana v Pardubickém kraji na své aktivity kladné ohlasy.
„To, co se děje na celostátní úrovni, ovšem nejsme schopni ovlivnit. Bohužel je pravda, že to může zastínit mnohé pozitivní věci,“ konstatoval Drobný s tím, že celá kauza nejspíš ovlivní vnímání VV i na krajské úrovni.

Kvůli situaci v Praze schůzi odložili

Oficiální stanovisko k celé situaci zatím členové VV v Pardubickém kraji nevydali.
„Na příští středu byla dlouho dopředu naplánována schůze členů VV v kraji. Na poslední chvíli jsme ji ovšem museli zrušit. Příští týden se totiž pravděpodobně budu muset účastnit jednání v Praze, která jsou na středu plánována,“ pravil Drobný.

Zástupcem pardubických „véčkářů“ na parlamentní úrovni je poslanec a pardubický zastupitel Miroslav Petráň. Ten se momentálně nachází v zahraničí, takže se schůzí kolem celé kauzy neúčastnil.

Petráň byl lídrem kandidátky Věcí veřejných v květnových parlamentních volbách. Díky preferenčním hlasům ho ale přeskočila současná primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Ta se ujala své funkce poslankyně, ovšem předem deklarovala, že pokud se jí podaří získat post primátorky krajského města, tak se své funkce vzdá ve prospěch Petráně. Poté, co z koaličních jednání na pardubické radnici vyplynulo, že se stane primátorkou i přesto, že její Sdružení pro Pardubice skončilo až druhé za ČSSD, Fraňková poslaneckou lavici skutečně opustila a věnuje se řízení města.

„Současnou situaci znám pouze z médií a z telefonních hovorů se dvěma poslankyněmi VV, z nichž každá patří k jiné názorové skupině. Upřímně řečeno, nedokážu odhadnout, na kterou stranu bych se přiklonila, kdybych ještě byla poslankyní,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
Fraňková byla několik měsíců součástí poslaneckého týmu VV, který je nyní v rozkladu. Žádné velké napětí prý ale tehdy nepociťovala.

„Zpočátku tam byla cítit nejistota některých poslanců, kteří neměli zkušenosti z komunální politiky. To se ale časem srovnalo. Samozřejmě bylo tam určité napětí kolem poslance Stanislava Humla a některé další drobné šarvátky. To všechno ovšem patří k demokracii a děje se to asi ve všech poslaneckých klubech. Naopak jsem cítila velké souznění ve vedení strany, proto mě velmi překvapil odchod Kristýny Kočí,“ podotkla Fraňková.

Situaci kolem VV vnímají i politici ostatních stran, kteří si myslí, že celostátní problémy strany ovlivní i její stav na komunální a krajské úrovni.

„Věci veřejné jako strana končí“

„Vliv na lokální politiku bude podle mě jednoduchý – řekl bych, že Věci veřejné jako strana končí. Můj názor je, že v krajských volbách nemají šanci. Pro pravicovou politiku je to spíš dobře, nebude totiž tolik roztříštěná,“ vysvětlil oblastní šéf ODS Jiří Lejhanec.

„Tato kauza se bezpochyby promítne na lokální úrovni. VV vůbec nemají charakter politické strany, je to spíš podnikatelský projekt. Myslím, že lidi vidí, že členové této strany sice kážou vodu, ale pijí víno,“ nechal se slyšet poslanec za ČSSD Miroslav Váňa.

Lukáš Dubský