Uganda – Perla Afriky. Takový byl název besedy, která se včera konala v aule pardubické univerzity.

„Tato akce byla určena především školám. Návštěvníci si měli možnost poslechnout, jaká témata zdobí i trápí tuto kouzelnou africkou zemi," informovala náš Deník pardubická senátorka, ředitelka Základní školy a Praktické školy Svítání Miluše Horská.

Nejlepší je přímá, adresná pomoc

„Do Ugandy jsem zavítala jako členka senátní delegace. Nedokázala bych tam jet se založenýma rukama. Chtěla jsem se na vlastní oči přesvědčit, co by Afrika asi nejvíc potřebovala. Dospěla jsem k názoru, že nejlepší je přímá, adresná pomoc konkrétním lidem," řekla senátorka.

„Na této akci jsem chtěla propojit dvě organizace, které v Ugandě velmi aktivně pomáhají. Kromě bohulibé činnosti Papežských misijních děl se mi líbil projekt občanského sdružení ACET ČR, díky němuž jsme do Afriky mohli dovézt třicet slepic a dvacet koz. K mému údivu jsme byli první politickou delegací, která se byla podívat i ve slumu. Místní z toho byli trochu šokováni. Tvrdili, že politici o nich sice rozhodují, ale ještě nikdo prý neměl odvahu se přímo na místě přesvědčit, jak to tam vlastně vypadá," poznamenala Miluše Horská.

„Pro tento typ pomoci jsem se rozhodla hlavně proto, že mi přijde důležité učit tuto část světa, aby se pak byla schopna o sebe sama postarat. Když tamní lidé dostanou slepici nebo kozu, neznamená to, že ji musí teď hned sníst. Pokud to neudělají, může jim to přinést užitek i do budoucna," prohlásila ředitelka Svítání.

„Prioritou číslo jedna je ale snažit se investovat do vzdělání afrických dětí, aby mohly poznat jiný svět, aby dokázaly přemýšlet trochu jinak než dosud, kdy většinou pouze spoléhají na pomoc druhých," dodala Miluše Horská.

„Je potřeba, aby tito mladí lidé měli pozitivní vzory. Jinak budeme řešit stále stejné problémy. Je běžné, že malé děti už od šesti let si tu vydělávají na živobytí prostitucí. Nebo se nechají najmout jako vojáci. Pak je problém, že se tu život řídí zákony džungle, stále se od někoho nebo od něčeho osvobozují, ale stejně si sami neumí vládnout," pravila pardubická senátorka.

Podpořit Ugandu může úplně každý

„Afrika je pořád ještě někde v předminulém století. Nechápu, že to civilizovaný svět dopustil," pokračovala ředitelka pardubické školy Svítání.

„Určitě by se Afrika díky pomoci z venčí neměla koupat ve zlatě, ale mohli bychom jí pomoct k tomu, aby se postavila na vlastní nohy. Myslím si, že k tomu může přispět úplně každý, byť by to byla třeba jen symbolická podpora. Ale pro Afriku to může hodně znamenat. Přestože třeba sami nemáme nejdražší auto nebo byt, máme to štěstí, že žijeme v bohatší části světa. Stejně jako my potřebujeme jíst, pít, oblékat se, vzdělávat se, to samé platí i pro lidi v Ugandě. Pokud budeme mít alespoň trochu srdce na dlani, jsem přesvědčena o tom, že se nám to zase někde jinde vrátí," podotkla senátorka.

„Sama jsem ředitelkou školy pro děti s postižením. Jsem ráda, když i ony pochopí, že mohou někomu pomoct a nejsou jen pasivními příjemci nějaké podpory," uzavřela Miluše Horská.