Komunální volby budou již na podzim, takže lze očekávat, že se politické strany budou chtít prosadit na všech možných i nemožných místech. Na některých akcích by ovšem měly mít utrum.
Ve všech smlouvách o poskytnutí dotace, které s organizátory zástupci magistrátu podepisují, je proto klauzule, která politickou reklamu zakazuje. A to bez ohledu na výší grantu.

„Takové nařízení je regulérní součástí každé smlouvy o poskytnutí dotací," upozornil náměstek pardubické primátorky František Brendl. Město ročně s organizátory akcí podepíše zhruba 700 smluv o poskytnutí dotací.

Obávají se mítinků

Vedení města se obává, aby se z akcí nestaly předvolební mítinky. Návrh vzešel od předsedy kulturní komise Jiřího Razskazova. Někteří pořadatelé kulturních akcí ovšem z takové iniciativy radost nemají.
„Hlavní problém nevidíme v tom, že by měla být v Pardubickém letním kině zakázána politická reklama. Součástí návrhu smlouvy je však i usnesení, v němž se pořadatel pod hrozbou ztráty dotace zavazuje k tomu, že vyjde maximálně vstříc magistrátu. Bohužel bez jakékoliv specifikace toho, co konkrétně tím je myšleno," vysvětlil provozovatel Pardubického letního kina Tomáš Drechsler, který smlouvu s takovou klauzulí podepsat nechce.
„Tvrdí, že je to účelová úprava dotační smlouvy pro letní kino. K žádným tendenčním úpravám ale nedošlo," tvrdí František Brendl.

I vedoucí představitelé města prý budou v nejbližších měsících zvažovat, jakých akcí se budou účastnit. „Budu prosazovat, aby vedení města bylo zdrženlivé při účasti na různých akcích," podotkl náměstek primátorky Michal Koláček.
Dokud prý budou jednotliví politici reprezentovat město, tak je to prý v pořádku. Problém by nastal, pokud by se prezentovali jako členové některé z politických stran či hnutí.