Co má společného Titanic, Freddie Mercury a AIDS? Asi víc, než se zdá.

V pardubických základních školách v pondělí začal projekt Statutárního města Pardubice, Pardubického deníku a Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, který má žáky základních škol upozornit na nebezpečí nemoci AIDS.
Úvodní přednášku hostila včera Základní škola Benešovo náměstí v Pardubicích, kam zamířili i Peter Freestone, někdejší osobní tajemník Freddie Mercuryho.

„Hlavní přenosová cesta nemoci je stále stejná. Nechráněný pohlavní styk a injekční jehla. Je ale na vás říci ne," předal žákům hlavní vzkaz projektu jeho spoluautor Milan Šatník.

„Proč Titanic, proč Mercury? Je zde paralela, kterou chceme ukázat. Jak Titanic, tak Mercury byli ikonami své doby, které sledoval celý svět. Představovali špičku svého oboru. Oba zahubila stěží viditelná hrozba. Stejně jako ledovec, který nad hladinu vyčuhoval jen nepatrně, tak i nemoc AIDS tehdy nebyla příliš známou hrozbou a v obou případech byly následky fatální," vysvětlil Milan Šatník, spoluautor projektu.

Žákům devátých tříd základních škol příběh Mercuryho boje s nemocí AIDS představil Peter Freestone. Jako jeho tajemník byl osobně přítomen všem chvílím a jeho vlastní zkušenost dodávala jeho vyprávění rozměr, který z letáků jen těžko vyzní.

„Zprávu o nemoci obdržel před Velikonocemi v roce 1987. V té době už asi tušil, jaký bude výsledek testů a lékaři nezvedal telefon. Zemřel o čtyři roky později v listopadu roku 1991. Snažil se tu dobu užít naplno. Pracoval intenzivně i přes nejrůznější obtíže, které zhoršující nemoc přinášela," popisoval poslední roky života rockové legendy Peter Free᠆stone.

„Nikdy se nezjistilo, kde se Freddie nakazil. On sám po tom nikdy ani nepátral. Přijal to jako fakt. V té době to už nehrálo žádnou roli. V těch letech byl AIDS zatím neznámý pojem. Léčba prakticky neexistovala. Sám Freddie dokonce v posledních měsících požádal svého lékaře, aby na něm testoval nové experimentální léky, které teprve vznikaly. Věděl, že pro něj je už pozdě, ale chtěl pomoci dalším," dodal Peter Freestone.

Generační rozdíl

Popis toho, jak nemoc devastovala někdejší hudební megastar, deváťáky zaujal i přes generační propast.

„Ten příběh samozřejmě znám, ale nikdy jsem jej neslyšela takhle dopodrobna. Ke konci to bylo hodně smutné," sdělila Deníku své dojmy z přednášky Sára Svobodová.

„Freddie se v té situaci nestaral jen o sebe. Do poslední chvíle bavil i ostatní a ještě se snažil pomoct dalším nemocným. Je vidět, že v některých lidech to dobro prostě je," podělil se o své dojmy spolužák Sáry Daniel Brablec.