Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademici odmítají reformy na vysokých školách

Východní Čechy – Akademický senát Univerzity Hradec Králové se připojil ke svým kolegům a ostře se staví proti probíhajícím snahám o reformy vysokého školství. Nejde mu o zastavení reformy, ale pozastavuje se nad průběhem projednávání.

29.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

„Vadí nám, stejně jako Radě vysokých škol a akademické obci v zemi, hned několik bodů v navrhovaných věcných záměrech. Například navrhované posílení role externích aktérů v řízení vysoké školy, s jednou třetinou ministrem navržených kandidátů. Tím je potírán princip vnitřní demokracie, autonomie, suverenity a nezávislosti vysokých škol, kdy tato tradice sahá hluboko do minulosti. Hrozí, že právě tito aktéři budou prosazovat své politické, hospodářské a jiné zájmy a nebudou motivováni k zodpovědnému řízení svěřené školy,“ vysvětlil Václav Víška, předseda Akademického senátu UHK. Členům senátů se nelíbí ani novinky ohledně školného. Studenti mohou platit až 10 tisíc korun za semestr a nebo také nic – to záleží na škole. Školné je navrženo jako odložené, což vede k zadlužení studentů a jejich rodin. Tím hrozí radikální snížení platů v profesích, kde jsou již teď mzdy nízké (učitelé, lékaři). Fakticky návrh počítá s půjčkami, jež budou poskytovat banky, kterým bude stát dotovat úroky tak, aby se jim poskytování půjček vyplatilo.

Takže jde vlastně o systematickou dotaci zisků bank z veřejného sektoru. Ilustrační může být příklad z Velké Británie, kde se na univerzitách ruší studijní programy, propouštějí učitelé, zavírají katedry a fakulty. Otázkou zůstává, proč se toto musí týkat zejména oborů, které nejsou ekonomicky výdělečné?

Akademické obci se vůbec nelíbí způsob, jakým s ní ministr školství Josef Dobeš jednal.

„Senáty univerzit mají v ruce připomínky Rady vysokých škol, které byly ministru školství předány, a důsledně trvají na jejich zapracování. Ministerstvo je však doposud neakceptovalo, ačkoliv ministr Dobeš deklaruje, že jednal s akademickou reprezentací, avšak jednání rozhodně nebyla seriózní. Rada vysokých škol se například nepodílela na zpracování nových věcných záměrů,“ dodává Václav Víška. Přitom právě připomínky Rady vysokých škol by mělo ministerstvo vnímat a akceptovat.

„Podle slov ministra o obou novelách rozhodne pouze politická reprezentace, což je v rozporu se zásadami demokratického principu ve vysokém školství,“ dodal Víška.

V případě, že nezačne seriózní debata na úrovni ministerstva a reprezentace vysokých škol, připojuje se hradecká univerzita k výzvě zahájení protestních akcí.

Autor:

29.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení