„Vadí nám, stejně jako Radě vysokých škol a akademické obci v zemi, hned několik bodů v navrhovaných věcných záměrech. Například navrhované posílení role externích aktérů v řízení vysoké školy, s jednou třetinou ministrem navržených kandidátů. Tím je potírán princip vnitřní demokracie, autonomie, suverenity a nezávislosti vysokých škol, kdy tato tradice sahá hluboko do minulosti. Hrozí, že právě tito aktéři budou prosazovat své politické, hospodářské a jiné zájmy a nebudou motivováni k zodpovědnému řízení svěřené školy,“ vysvětlil Václav Víška, předseda Akademického senátu UHK. Členům senátů se nelíbí ani novinky ohledně školného. Studenti mohou platit až 10 tisíc korun za semestr a nebo také nic – to záleží na škole. Školné je navrženo jako odložené, což vede k zadlužení studentů a jejich rodin. Tím hrozí radikální snížení platů v profesích, kde jsou již teď mzdy nízké (učitelé, lékaři). Fakticky návrh počítá s půjčkami, jež budou poskytovat banky, kterým bude stát dotovat úroky tak, aby se jim poskytování půjček vyplatilo.

Takže jde vlastně o systematickou dotaci zisků bank z veřejného sektoru. Ilustrační může být příklad z Velké Británie, kde se na univerzitách ruší studijní programy, propouštějí učitelé, zavírají katedry a fakulty. Otázkou zůstává, proč se toto musí týkat zejména oborů, které nejsou ekonomicky výdělečné?

Akademické obci se vůbec nelíbí způsob, jakým s ní ministr školství Josef Dobeš jednal.

„Senáty univerzit mají v ruce připomínky Rady vysokých škol, které byly ministru školství předány, a důsledně trvají na jejich zapracování. Ministerstvo je však doposud neakceptovalo, ačkoliv ministr Dobeš deklaruje, že jednal s akademickou reprezentací, avšak jednání rozhodně nebyla seriózní. Rada vysokých škol se například nepodílela na zpracování nových věcných záměrů,“ dodává Václav Víška. Přitom právě připomínky Rady vysokých škol by mělo ministerstvo vnímat a akceptovat.

„Podle slov ministra o obou novelách rozhodne pouze politická reprezentace, což je v rozporu se zásadami demokratického principu ve vysokém školství,“ dodal Víška.

V případě, že nezačne seriózní debata na úrovni ministerstva a reprezentace vysokých škol, připojuje se hradecká univerzita k výzvě zahájení protestních akcí.