V Úhřeticích byl v sobotu ve večerních hodinách nakrátko snížen stupeň povodňové aktivity z pohotovosti na bdělost. Jenže. Ve 23:00 zaznamenala měřící stanice opět nárust vody v řece Novohradce, jejíž hladina dosáhla až k 285 centimetrům. To však bylo již maximum a od třetí hodiny ráno voda již klesá. Poslední měření v 10:00 ráno ukázalo výšku hladiny na 272 centimetrech a voda by už měla klesat.

V Dašicích je situace ale přesně opačná. Zatímco ještě v 8:00 v neděli ráno ukazovalo výšku hladiny Loučné v 171 centimetrech, o dvě hodiny později to bylo již 179, což je tento víkend zatím nejvyšší naměřená hodnota.

"Situaci kolem Loučné pravidelně kontrolujeme, hlídáme případné překážky ve vodním toku. Voda sice stoupá, zatím ale jsou ještě rezervy," uvádějí strážníci Městské policie Sezemice.

Jaká byla situace v sobotu

Český hydrometeorologický ústav v sobotu zvýšil u měrné stanice v Úhřeticích na Novohradce varování na 2. stupeň povodňové aktivity - pohotovost. 1. stupeň povodňové aktivity - bdělost - je zatím vyhlášen v Dašicích na toku Loučné.

Výška vody v Úhřeticích na Novohradce dosahuje 282 centimetrů (čas měření 19:00). V 15:00 hodin to bylo o 7 centimetrů více - 289 cm. I tak je to ale , než běžný stav. Voda už ale nestoupá a pravděpodobně v nejbližších hodinách může i mírně klesat. Novohradka se zatím vylévá do polí mezi Úhřeticemi a Úhřetickou lhotou.

Na Loučné v Dašicích byla výška vody 173 cm (čas měření 19:00) V 15:00 hodin byla výška vody na 167 cm a navzdory předpovědnímu modelu hladina přece jen dále stoupala.

S využitím dat Českého hydrometeorologického ústavu