Jeden autobus plný nespokojených pedagogů se včera vydal z Pardubic do Prahy, další stávkující směřovali do hlavního města po vlastní ose. Jejich cílem bylo ministerstvo školství, kde se zúčastnili celostátní stávky škol, která měla mimo jiné upozornit na nízké platy učitelů. Aktivní stávky se přitom v regionu zúčastnila pouze část škol, většina jich normálně vyučovala.


Jako v prosinci

Přímo v Pardubicích se do stávky škol zapojily například ZŠ bratranců Veverkových, ZŠ Štefánikova či Staňkova. Na dveřích těchto školních budov o tom nedávala pochybnost vylepená oznámení o jejich jednodenním uzavření. Kolik škol se ale stávky účastní, neměl přesný přehled ani předseda oblastní rady českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jan Švandrlík.

„V tuto chvíli mám osmnáct škol potvrzených, které se ozvaly přímo. Z toho je devět základních, pět mateřských a čtyři střední,“ uvedl odborář těsně před svým odjezdem do Prahy speciálně vypraveným autobusem. Z patnácti jiných škol Jan Švandrlík věděl, že se stávky nezúčastní z různých důvodů, ačkoli protest podporují. Například proto, že ve stejný čas mají školu v přírodě.

Škol na Pardubicku je přitom kolem šesti desítek, odhaduje tedy, že přibližně třetina se rozhodla pro stávku. „Když to srovnám s prosincovou stávkou, tak je to prakticky stejné. S tím, že kdyby stávka byla vícedenní, tak škol bude paradoxně víc, protože spousta středních škol, například všechna gymnázia, mi slíbila účast na třídenní stávce. Jednodenní ale jenom podporují,“ uvedl Jan Švandrlík za odboráře, kteří chtějí zlepšit finanční ohodnocení učitelského stavu.

Učitelé se prý rozhodli sami


Největší střední škola v regionu – Gymnázium Pardubice – se do stávky nezapojila a včera zde normálně probíhala výuka. „Bylo to dobrovolné, učitelé si to rozhodli sami,“ uvedla pracovnice sekretariátu. Podle ní pro stávku zvedli ruku z celkem 63 učitelů pouze dva. Ostatní byli skeptičtí k tomu, že by nyní stávka něčeho dosáhla. Přes osm set studentů se tak školním povinnostem – u některých k velké lítosti - nevyhnulo.

Na Základní škole Závodu míru pro změnu stávkovalo sedm učitelů. Škola tak byla v provozu, pouze program školní výuky se musel upravit a kolegové stávkující učitele zastoupili. I nestávkující učitelé ale s požadavky odborů na ministerstvo školství souhlasí a u vchodu do školy se objevilo logo stávky.