Tedy stroje, na kterých se v Pardubicích společně zdokonalují vojenští piloti Spojených států i Afghánistánu. Částečně zasněžené přistávací dráhy „vymetají“ helikoptéry mimo jiné také při nácviku letmých přistání.

Podle našich informací se v současné době u Centra leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích skutečně koná základní přeškolení létajícího personálu americké a afgánské armády na vrtulník Mi-17.

Výcvik obstarávají tři bojové stroje

„Přeškolení obsahuje nácvik vzletu a přistání, visení, techniku pilotáže v pracovním prostoru, přistání do terénu, lety podle přístrojů a navigační lety. Pro letecký výcvik jsou vyčleněny tři vrtulníky Mi-17,“ potvrdil Pardubickému deníku zástupce ředitele CLV pro bezpečnost výcviku a práce Vladimír Hruban. Podle něj výcvik provádí piloti instruktoři CLV Pardubice, kteří jsou vždy ve funkci velitele vrtulníku. „Další bližší informace ovšem nebudeme na základě dohody zveřejňovat,“ dodal pro Pardubický deník Vladimír Hruban.

Vrtulník Mi-17, na kterém se v Pardubicích cvičí američtí i afghánští piloti, je neustále modernizován. Vyrábí se dodnes a stále sloužil nebo slouží zhruba v padesáti státech světa, pochopitelně včetně České republiky, pro vojenské i civilní účely.