Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Americký fanda nesahá českému ani po kotníky

Pardubice/USA - Příznivci newyorských Islanders své miláčky sice povzbuzují, nicméně opakují naučené věci. Hokej až tak nehltají, spíše se jím v hale baví.

29.12.2015
SDÍLEJ:

Na návštěvě u Islanders. Zdeněk Zamastil v New Yorku nevynechal ani NHL.Foto: DENÍK/Zdeněk Zamastil

Seznamte se NHLNational Hockey League (česky Národní hokejová liga) je nejprestižnější hokejovou ligou světa. Účastní se jí pouze týmy z USA a Kanady.
Hraje ji třicet týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí, Východní a Západní. Obě konference jsou ještě rozděleny celkem na čtyři divize, každá po dvou. Ve Východní konferenci jsou tyto divize: Atlantická a Metropolitní. V západní konferenci jsou divize: Pacifická a Centrální. Ve Východní je v každé divizi osm mužstev a v Západní sedm.
Sezona v NHL je rozdělena na dvě části. První je základní část, v níž každý tým odehraje 82 utkání. Po skončení základní části nastává druhé kolo, tedy play off. Do vyřazovacích bojů postupuje osm nejlepších mužstev z každé konference. Poté se hrají série na čtyři vítězná utkání. Na konci zbudou dvě mužstva (jedno z Východní a druhé ze Západní), která mezi sebou sehrají finálovou sérii na čtyři vítězné zápasy. Úspěšnější získává Stanley Cup. Po sezoně se koná draft nováčků a nejlepší hráči té uplynulé jsou odměněni některou z mnoha trofejí.

Let's go Islanders… Ne, že by to byl můj celoživotní sen, ale poté co jsme se s manželkou rozhodli pro cestu do USA, byla návštěva NHL pro sportovního redaktora zkrátka nutností.

Výhodou je, že v současné době není klub, kterému bych fandil. Na rozdíl od let minulých. To jsem vesměs přál týmům, ve kterých působili pardubičtí odchovanci. Takže mé sympatie mělo Buffalo v době, kdy klec Sabres strážil Dominik Hašek. Podobně na tom byl i Detroit Red Wings, kde se Dominátor objevil. Milan Hejduk mi zas přihrál Colorado Avalanche.

Kam se zajít podívat?
Při pohledu na náš itinerář putování po Spojených státech se nabízela čtyři hokejová města: New York, Washington, Buffalo nebo Chicago. Logicky prvním aspektem bylo to, zdali se v těchto městech v plánovaném termínu vůbec hraje. Na druhém místě cena vstupenky, dále délka pobytu v dané destinaci a umístění haly. I když ten poslední faktor nebyl až tak důležitý. Po pečlivém výběru vyhrál tuto minisoutěž New York. A ve hře byly dva týmy: Rangers nebo Islanders. Rozdíly ve vstupném do obou hal jsou však diametrální. Navíc se odvíjejí od atraktivity soupeře. Volba proto nakonec padla na v této době o něco méně slavnější a hlavně levnější Ostrovany. Poslední listopadový den (u nás již 1. prosince) je čekal souboj s Coloradem. Lístek do horního ochozu jsme s tříměsíčním předstihem pořídili za 48 dolarů. A nastala doba čekání a očekávání.

Fandit v místě pobytu
Když se blížil předposlední den našeho pobytu v New Yorku, stupňovala se moje zvědavost. Zároveň vrcholily přípravy. Mojí vnitřní povinností bylo obstarat si oblečení svého nového klubu. Přeci nebudu fandit týmu, který přijede v pozici hosta… Co se týče obchodů, kde si potřebné propriety opatřit, to není v New Yorku, potažmo v každém hokejovém městě v USA, žádný problém. Nabídka je až neskutečná. Logo a barvy klubu jsou na všem. Od dudlíku až po bundy. Navíc vše originál, žádná náhražka. Nicméně příjemné mrazení v zádech, že si pořídím dres, skončilo záhy. A to mokrým čelem po zjištění ceny. Podobné to bylo u mikin i triček s dlouhým rukávem. Zavděk jsem tak musel vzít alespoň tričkem s krátkým rukávem.

Koho za Židlického?
Objevil se další problém. Na skladu v tomto druhu zboží neměli Židlického, jediného Čecha u Ostrovanů, pouze členy první lajny. Trable s výběrem pokračovaly. V mé velikosti byl vyprodán Tavares, tedy největší hvězda Islanders. V záloze tedy byla ještě dvě jména. Vynikající střelec Okposo však šel rovněž na dračku. Zbýval už jen Nelson. Už jsem pomalu házel flintu do žita, ale jeden ve velikosti L se v regálu objevil. Na svém tričku jsem tak nosil jméno největšího pracanta z blue line modrého týmu Islanders.

Hala u nosu
Newyorská dvojka vyměnila před touto sezonou svůj hokejový stánek. Místo stařičké haly Nassau Colisseum na Long Islandu, kde Islanders už jen trénují, nastupují k mistrovským zápasům v moderním Barclays Centru. V tomto ohledu jsme udělali trefu do černého. Hala totiž sídlí v Brooklynu. Tedy v části města, kde jsme byli ubytovaní. Metrem nám to trvalo necelých deset minut. A další bonus? Po vystrčení nosu z podzemí se před námi tyčila zmíněná hala. Odolali jsme všem atakům překupníků lístků a vydali se do arény. Po standardní bezpečnostní prohlídce (na poměry v USA) jsme se konečně ocitli uvnitř. Naše první kroky vedly co nejblíže ledu, ale pořád k němu bylo daleko. Potkali jsme fanoušky ze Slovenska, kteří se jeli podívat na svého krajana. Prostor mezi třemi tyčemi Islanders totiž hájí Halák. K jejich smůle dal domácí trenér přednost Greissovi. Ještě před tím se nám podařilo ulovit společný snímek s otevřenou ledovou plochou, který nám pořídila ochotná hosteska.

Nedochvilní „Amíci"
Následovala naše cesta z přízemí do druhého patra. Nutno podotknout, že velmi rychlá. Nastoupili jsme na jezdící schody a na jeden zátah vyjeli až do horního ochozu. Najít sektor byla také brnkačka a místo, které jsme si vybrali s velkým předstihem, se ukázalo jako luxusní. Pouze dvě sedadla v jedné řadě. Hned té první. Nemuseli jsme se vůbec zvedat a uvolňovat prostor pro nedochvilné Američany. A slovo nedochvilné je pro ně ještě milosrdné. Pokud to mám říct na plná ústa. Jsou velmi neuctiví ke svým hráčům. Nebylo totiž výjimkou, že se na svá místa ubírali po deseti odehraných minutách. A jak je u nich zvykem s plnýma rukama. Naložené tácky s jídlem ohrožovaly ostatní diváky. Dávají přednost vystát si dlouhou frontu před hokejem… Opakuji, ještě že jsme se jim nemuseli uhýbat.

Pokřiky stále dokola
Samotnou kapitolou amerických fanoušků je jejich povzbuzování. Lépe řečeno jejich kreativita a vynalézavost. Nula. V tomto směru se mají od českých milovníků hokeje co učit. Jediné dva pokřiky, kdy jim nikdo nemusí napovídat jsou Let's go Islanders a Defense. Ten druhý přichází na řadu, když jejich tým hraje v oslabení. Co nás fascinovalo, byly situace po vstřelené brance. Do sítě Colorada jich padlo pět. A vždy stejná zvolání jako přes kopírák, která asi těm méně hokejově gramotným běžela na obří kostce nad ledovou plochou. V pořadí Goal! Woo, woo, woo! Yes, yes, yes. Žádné vyvolávání autora gólu. Diváci možná ani nevěděli, kdo ho vstřelil. Na kostce jeho jméno nesvítilo a hlasatel ho oznámil až po pěti minutách. No a na střelce soupeře jaksi pozapomněl. Jinak největší bouři nadšení vyvolala vyrovnávací branka domácího týmu, která padla sedm setin před koncem první třetiny a tři hity jednoho hráče během jednoho pobytu na ledě.

Show must go on!
Co se musí Američanům nechat je to, že dokáží udělat za zápasů velkolepou show. A stačí jim k tomu čtyři reklamní přestávky za třetinu. V nich je snad publikum v daleko větším varu, než při samotném dění na ledě. Pobídky jako Kiss me (polib souseda) či Dancing (tancuj) vyvolávají ve fanoušcích nadšení. Snad ještě větší, než když jejich oblíbený tým skóruje. Na denním pořádku jsou také akce jednotlivých sponzorů. Ještě bych chtěl zdůraznit úctu k týmu soupeře, potažmo jejich fanoušků. Těch z Colorada dorazilo poskrovnu. Sebemenší náznak hanlivějšího pokřiku jedné či druhé strany okamžitě zatrhly přítomné stevardky.

Extraliga nezaostává
Co se týče zápasu, nebyl ničím výjimečným. Tento konkrétní nijak zvláště nepřevyšoval úroveň české nejvyšší soutěže. Možná je to odvážné tvrzení, ale v extralize se najdou zápasy, které se střetnutí New York Islanders vs. Colorado Avalanche minimálně vyrovnají. Mě osobně zaujaly dvě věci. Na rozdíl od naší hokejové soutěže se v tomto duelu minimálně přerušovala hra kvůli ofsajdům. A nejvíce mě zaujal přístup hráč – rozhodčí. Hokejisté si absolutně nedovolí diskutovat s muži v pruhovaném. Co se v zámoří pískne, je svaté… Na druhou stranu je nutné konstatovat, že muži „zákona" ani nedávají svými verdikty příležitost k nějaké větší nespokojenosti. Co se týče návštěvnosti kapacita Barclays Centra je 15 795 a byla naplněna ze dvou třetin. Takže rovněž trochu rozčarování. A lední hokej je v zámoří většinou zábavou pro fanoušky bílé pleti.

Veselý odchod „domů"
A jaká byla moje první a s největší pravděpodobností také poslední návštěva NHL? Tak především „domů" jsme odcházeli spokojeni, neboť Islanders porazili Colorado 5:3. Drama to bylo až do konce, protože Ostrované stvrzovali svojí výhru gólem do prázdné branky. Pro zajímavost: power play Lavin začalo už tři minuty před koncem. To se u nás také nevidí. Malinkou vadou na kráse byl fakt, že se střelecky neprosadil můj společník na dresu Nelson.

Určitě je ale pro hokejového fanouška dobré mít možnost alespoň jednou za život navštívit zápas nejlepší soutěže na světě. I když přiznávám, že jsem čekal vyšší úroveň…

Autor: Zdeněk Zamastil

29.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení