ANO

Hnutí ANO má nespornou výhodu v tom, že současná energetická krize výrazně upozaďuje lokální témata, z čehož může největší opoziční strana v Poslanecké sněmovně jen těžit. Pardubický primátor Martin Charvát se možná trochu překvapivě rozhodl neusilovat o nejvyšší městskou funkci ve třetím volebním období po sobě a dal přednost kandidatuře do Senátu.

Kompletní seznam kandidátů na "velkou" radnici v Pardubicích najdete ZDE

Jan Nadrchal (ANO)Jan Nadrchal (ANO)Zdroj: archiv politické strany

Lídrem ANO se tak stal méně známý Jan Nadrchal, který měl ale v posledních měsících možnost se vyprofilovat na tématu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Zároveň se zdá, že na rozdíl od krajských voleb ANO opustilo strategii konfrontační předvolební kampaně.

Před dvěma roky kandidát na hejtmana Martin Kolovratník v kampani útočil téměř na všechny ostatní politické subjekty. Volby pak ANO sice vyhrálo, ale jeho náskok byl minimální a po předvolebních hádkách neměl nikdo chuť s Kolovratníkem spolupracovat, a tak skončila strana v opozici. Na pardubické radnici si ANO snaží udržovat větší koaliční potenciál.

V Pardubicích vrcholí předvolební kampaň.
Lepší zítřky v Pardubicích, parkování a MHD zdarma. Kampaň je opět plná slibů

SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09)

I když to tak zpočátku nevypadalo, nakonec se i v Pardubicích dohodlo pokračování úspěšné koalice z loňských parlamentních voleb. Prim v ní bude hrát ODS, její náměstci primátora Jan Mazuch a Petr Kvaš obsadili na kandidátce první dvě místa.

Jan Mazuch (SPOLU, za ODS)Jan Mazuch (SPOLU, za ODS)Zdroj: archiv politické strany

Říká se, že voliči mají krátkou paměť, což může být pro občanské demokraty výhoda. Před čtyřmi roky totiž měli teoretickou možnost usilovat o post primátora pro svého lídra Karla Haase, ale většina zastupitelského klubu se nakonec rozhodla pro spolupráci s hnutím ANO, které ODS předtím čtyři roky vytrvale kritizovala. Mnoho voličů tím tenkrát občanští demokraté naštvali, ale těžko předpokládat, že to bude mít vliv na letošní volby.

KDU-ČSL a TOP09 v roce 2018 kandidovaly jako součást Koalice pro Pardubice, jež se po volbách rozštěpila právě kvůli podpoře radniční koalice v čele s ANO.

Přečtěte si:

V úterý 27. 9. se otevírá dlouho očekávaná expozici s prohlídkovým okruhem Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách.
KOMENTÁŘ: Volte Viléma. Není kampaň jako kampaň

PIRÁTI

Piráti se v roce 2018 stali nejsilnější opoziční stranou v zastupitelstvu. Nutno říct, že ovšem nebyli zdaleka tak slyšitelnou a nekompromisní opozicí jako ve volebním období 2014 až 2018 ODS s Pardubáky.

Ivana Böhmová (Piráti)Ivana Böhmová (Piráti)Zdroj: archiv politické strany

V krajském městě spolupracují Piráti, jejichž lídryní je Ivana Böhmová, se Zelenými, jedním z jejich hlavních témat je doprava. Asi nejviditelnějším předvolebním heslem je „Udělejme z Pardubic nový Amsterdam“. Vzhledem ke stabilně neuspokojivé situaci na silnicích je v Pardubicích jízdní kolo asi nejrychlejším dopravním prostředkem, a tak je rozvoj cyklodopravy slibem s velkou šancí zaujmout. Bezkoncepčnost současného stavu si nápravu žádá.

Majoritní vlastník extraligového klubu HC Dynamo Pardubice Petr Dědek představil se svým týmem projekt nové multifunkční arény v areálu dostihového závodiště.
Plán na novou hokejovou arénu politiky rozdělil. Čtenáři Deníku ale mají jasno

SPOLEČNĚ PRO PARDUBICE

V předchozích komunálních volbách museli voliči hodně přemýšlet, než na obřím volebním archu našli, koho vlastně chtějí volit. Pardubice totiž zažily expanzi různých lokálních hnutí, jejichž názvy se velmi podobaly.

René Živný (Společně pro Pardubice)René Živný (Společně pro Pardubice)Zdroj: archiv politické strany

Vtipným způsobem na to poukázal videoklip Pirátů, který v monthypythonovském duchu parafrázoval scénku z filmu Život Briana.

Letos se hned několik těchto uskupení – konkrétně Pardubáci, Sdružení pro Pardubice, Patrioti Pardubic a Pardubice pro lidi – dohodlo na společné kandidátce. Lídrem se stal René Živný, jenž má zkušenosti z pozice krajského radního. Na zasedáních zastupitelstva byl však nejvýraznější František Brendl, který kandiduje ze druhého místa a v posledních čtyřech letech byl svým nesmiřitelným postojem vůči hnutí ANO asi nejviditelnějším opozičním politikem.

Majoritní vlastník extraligového klubu HC Dynamo Pardubice Petr Dědek představil se svým týmem projekt nové multifunkční arény v areálu dostihového závodiště.
KOMENTÁŘ: Petr Dědek bude na výsledek voleb netrpělivě čekat

STAN

Alice Paurová (STAN)Alice Paurová (STAN)Zdroj: archiv politické strany

Starostové zůstali při skládání předvolebních koalic tak trochu na ocet a budou to mít těžké.

Dobré výsledky hnutí jsou v celostátním měřítku založeny především na známosti a lokální popularitě starostů menších měst a obcí. Tuto výhodu ve volbách v krajském městě STAN vedený Alicí Paurovou postrádá.

Celostátní aféry posledních měsíců popularitě strany taky právě neprospěly.

Kompletní seznam kandidátů do městských obvodů v Pardubicích i ve všech obcích okresu najdete ZDE

ŽIJEME PARDUBICE

Pardubická ČSSD se inspirovala fíglem hejtmana Martina Netolického v krajských volbách v roce 2020 a v současné době ne příliš populární logo schovala pod nové regionální uskupení, na němž sociální demokraté figurují společně s nestraníky a členy nově založeného uskupení ProPce21.

Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice)Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice)Zdroj: Žijeme Pardubice

V čele kandidátky je Jakub Rychtecký, který má po osmi letech ve funkci náměstka dobré předpoklady pro primátorský post. Rychtecký patří k politikům, které uznává i opozice, jediným větším průšvihem jeho kariéry byla kauza okolo výběrového řízení na pozici šéfa kulturního centra. Audit ale tehdy žádné pochybení nepotvrdil.

Ačkoliv je Žijeme Pardubice novým politickým subjektem, jeho kampaň je v ulicích i na internetu poměrně viditelná. Na kandidátní listině jsou i známé tváře, jako jsou exprimátorka Štěpánka Fraňková či bývalý hokejista Otakar Janecký.

Vizualizace nové multifunkční arény, kterou chce podnikatel Petr Dědek postavit poblíž Dostihového závodiště Pardubice.
ANKETA: Jste pro stavbu nové hokejové arény na závodišti v Pardubicích?

SPD

V krajských a komunálních volbách byla SPD vždy slabší. Nedařilo se jí totiž najít si vhodná témata, strašení uprchlíky na lokální úrovni většinou příliš nefunguje. Navíc nedokázala na své kandidátky nikdy dostat známé místní osobnosti.

Vítězslav Novohradský (SPD)Vítězslav Novohradský (SPD)Zdroj: archiv politické strany

Okamurovci se z toho poučili a letos se rozhodli vsadit na přeběhlíky – kandidátku vede bývalý pardubický radní Vítězslav Novohradský, který dlouhou dobu „kopal“ za ČSSD a v několika posledních volbách se snažil neúspěšně prosadit jako lídr různých menších uskupení. Na třetím místě voliči naleznou bývalou náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou, která před čtyřmi roky kandidovala za ANO, s Babišovým hnutím se ovšem nerozešla v dobrém.

Vzhledem k celospolečenským náladám má hnutí reálnou šanci se do zastupitelstva dostat.

Již smazaný facebookový profil kandidátky SPD v Pardubicích
Popravíme ti rodinu i tebe. Profil kandidátky SPD z Pardubic vyhrožuje odpůrcům

KSČM

Václav Snopek (KSČM)Václav Snopek (KSČM)Zdroj: archiv politické strany

Komunisté zažili v loňských parlamentních volbách výrazný propad a velké šance na zisk mandátů na pardubické radnici nemají ani letos.

Do boje je vede jeden z nejzkušenějších pardubických politiků Václav Snopek, ale už v roce 2018 si KSČM připsala volební zisk pouze 5,15 procenta.

Zdá se, že strana již nemá co nabídnout, protestní hlasy, které dřív zajišťovaly komunistům silnou pozici, nyní sbírají jiní adepti.

NAŠE PARDUBICE

Sdružení kolem Filipa Sedláka bylo před čtyřmi roky velice blízko zvolení, jejich volební výsledek 4,93 procenta zkoumal i soud.

Filip Sedlák (Naše Pardubice)Filip Sedlák (Naše Pardubice)Zdroj: archiv politické strany

Sedlák je aktivní na sociálních sítích, kde vystupuje jako hlasitý kritik všeho a všech. Občas jeho stížnosti zasáhnou cíl, třeba když kritizoval nefunkční vedení prvního pardubického obvodu, nebo když poukazuje na to, že mají Pardubice ve srovnání s podobně velkými městy extrémně naddimenzovaný počet placených politiků.

Jindy jsou ovšem Sedlákovy příspěvky jen výkřiky do tmy, některé pak byly vyloženě dezinformačního charakteru. Například když pomáhal s šířením nesmyslu, že ukrajinské děti zaberou ve školkách místo těm českým.