V Knihovním centru U Vokolků na Příhrádku v Pardubicích je k vidění pozoruhodná výstava obrazů andělů nazvaná Andělské vojsko. „Výstava nabízí část unikátní sbírky obrazů RNDr. Josefa Haldy, na kterých jsou zpodobněny představy andělů ze 17. a 18. století, jak je malovali španělští mniši v klášteře Indipendencia v Bolívii nedaleko města Cochabamba," popsala Diana Maříková z oddělení kulturních služeb a propagace Krajské knihovny v Pardubicích.

Na amatérských, naivních i profesionálních uměleckých dílech jsou andělé zpodobněni jako šlechtici. Každý anděl má funkci bojovníka či pomocníka, je ozvláštněn hudebním nástrojem či zbraní. Na důkaz svého vyššího poslání má namalovaná křídla. Jedná se o alegorii andělského vojska, která měla v rámci christianizace zemí Jižní Ameriky zpřístupnit a podpořit činnost mnichů – misionářů. Vystavena je kolekce 16 obrazů.

Literární muzeum na Příhrádku je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Výstava Andělské vojsko potrvá do 5. března.

Ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová věří, že tato pozoruhodná výstava zaujme návštěvníky a přivede je k zamyšlení. „Kdo z nás se někdy ve svém životě neobrátil na toho svého anděla strážného a nepředstavoval si ho, jak vypadá? Na této unikátní výstavě mají návštěvníci příležitost porovnat svou představu se zpodobněním, které je našemu evropskému vnímání vzdálené," dodala Radomíra Kodetová.