Vláda se ve středu mimo jiné zabývala také státním darem v podobě starokladrubského koně pro britské královské novomanžele, prince Williama a jeho ženu Kate. Z našich informací vyplývá, že návrh předložil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

William a Kate měli svatbu 29. dubna a Fuksa podobu svatebního daru oznámil ještě před ní. Pětiletý hřebec Favory Alta XXI. je však stále v kladrubské stáji, za což ministerstvo zemědělství sklidilo kritiku. „Pětiletý starokladrubský bělouš je stále ustájen u nás, čekáme na konkrétní datum jeho převozu,“ řekl nedávno Pardubickému deníku ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jan Höck.

Angličané si nepřejí další medializaci

Možná to zní trochu absurdně, ale britská strana si údajně již více nepřeje, aby se převoz koně a další věci kolem tohoto svatebního daru dále jakkoliv medializovaly…

Podle informací Pardubického deníku je ale vše na dobré cestě a návrh ohledně starokladrubského daru byl ve vládě úspěšně projednán. Reprezentativní bělouš Alta tak může z Kladrub nad Labem vyrazit kamionem prakticky ihned. V tomto případě už záleží spíše jen na britské straně. Ale ani na ostrovech by to již neměl být problém. „Zdá se, že vše je na dobré cestě,“ řekl český velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

„Vláda se ve středu v této souvislosti zabývala mimo jiné také cenou tohoto koně a tím, zda není problém ho jako dar anglickému páru věnovat,“ prozradila včera našemu Deníku mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Tereza Magdalena Dvořáčková. Podle ní vláda dar, který má cenu zhruba 30 tisíc euro, schválila a královští novomanželé z Londýna ho přijali. „Diplomatickou cestou se rovněž souběžně zjišťovalo, zda manželé takový dar akceptují,“ dodala Dvořáčková.

Kůň čeká už jen na povel ke startu

Všechna veterinární osvědčení už kůň má, a tak opravdu čeká jen na povel ke startu. Do Anglie by ho mělo přepravit speciální nákladní auto.
„Koně snášejí cestování dobře, máme na to speciální kamiony. Jel by řidič a ošetřovatel, který má ke koni i během cesty přístup,“ potvrdil ředitel hřebčína Höck.

Linie Favory, ze které byl pětiletý bělouš vybrán, je jednou z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní. Je předurčený k tomu, aby byl plemeníkem. Má klidnou a mírnou povahu a ochotně se učil pod sedlem i v zápřahu. Hřebec má vynikající původ. Otec koně se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Winsdoru.

Kůň pochází z národního hřebčína, který je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Funguje již 432 let. Hřebčín v Kladrubech a kmenové stádo běloušů jsou od roku 2002 národní kulturní památkou.

Šance na propagaci České republiky

Ministr zemědělství již dříve uvedl, že darování hřebce je mimořádnou šancí, jak propagovat Českou republiku, slavný hřebčín, jeho unikátní chov a jak rozšířit výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy.

O kladrubský hřebčín se v minulosti členové britské královské rodiny zajímali. V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II. princezna Anna, o jedenáct let dříve pak Kladruby navštívil manžel panovnice princ Filip.

Kritériem výběru bylo to, aby se jednalo o typického starokladrubského koně, byl to hřebec, měl charakter a aby jeho odchodem nebyl ohrožen chov v Kladrubech.

(saf, čtk)