Svatba z rozumu, tak se říká uzavření krajské koalice v Pardubicích mezi lidovci dosavadního vicehejtmana Romana Línka a ČSSD Radko Martínka po krajských volbách. Socialisté je drtivě vyhráli a mohli si mezi nápadníky vybírat. Na ruku jim šli všichni.

A stále víc se ukazuje, že to je pravda. Vládnout s „buldozerem Martínkem“, jak se hejtmanovi přezdívá, pro lidovce opravdu není, zdá se, žádný med. Jenže tehdy, po volbách, Línka děsila hrozba vzniku koalice Martínka s komunisty.

Změnila se třeba atmosféra tiskových konferencí. Na brífincích bývalé krajské vlády ODS si Línek s tehdejším hejtmanem Ivo Tomanem notoval a rozdával úsměvy na novináře. Po boku Martínka už to najednou není ten „starý Línek“. Ve vzduchu často visí napětí a z dříve uvolněného lidoveckého vicehejtmana je cítit nervozita.

Iniciativa na zrušení poplatků je pro nás daní za zisk, že jsme se rozhodli jít do této koalice, vysvětluje Línek.

„Nikde není psáno, že to bude mít vazbu na jiné politické úrovně. I v jiných zemích vstupují strany do rozdílných koalic na celostátní, regionální i komunální úrovni. Pro mne jsou prioritou zájmy občanů kraje, pak teprve ty stranické. A stejně tak jsou pro mě nejdůležitější zájmy ČR, až pak je je politická stáj, které jsem členem,“ říká Línek.

Právě proplácení regulačních poplatků je teď prubířským kamenem koalice. Jihomoravský hejtman Michal Hašek varoval, že Pardubický kraj bude patřit k těm, kde bude postoj koaličního partnera testem krajské vlády.

„Zákonodárná iniciativa našeho kraje na zrušení poplatků nic nemění na tom, že já a moje rodina je u lékaře nadále platíme,“ dodal Línek.

A hejtman Martínek ho v tom okamžiku podržel. Varoval ODS, že sama Línkovi nemá ohledně poplatků co vytýkat. „Sama byla ochotná od regulačních poplatků kvůli členství v koalici ustoupit,“ uvedl hejtman.

Pardubický kraj se letos opět zadluží

Pardubický kraj/ Pardubický kraj, který už nyní patří mezi nejzadluženější české kraje, naplánoval na letošní rok další 700 milionovu ztrátu. Podle čerstvého návrhu rozpočtu na letošní rok mají příjmy činit 3,4 miliardy a výdaje 4,1 miliardy korun. Schodek chce kraj řešit dalším úvěrem od Evropské investiční banky a přebytky hospodaření z minulých let.

Náměstek hejtmana Roman Línek obhajuje schodek tvrzením, že jde spíš o technický problém, způsobený zpětným financováním dotací z fondů EU. „Je to konzervativní rozpočet, s příjmy jsme počítali kvůli ekonomické kritzi jen v loňské výši,“ řekl hejtman Radko Martínek. Rozpočet navíc počítá s osmiprocentním snížení běžných výdajů.

„Nebude zrušena žádná investiční akce, snížili jsme ale provozní výdaje. Omezíme například nákupy aut,“ uvedl Línek. Dvousetmilionová rozpočtová rezerva z velké části padne na poplácení regulačních poplatků (67 milionů). Kraj se také rozhodl přidat zaměstnancům v krajských zdravotnických zařízeních a v sociálních službách pět procent k platům.