Pavel Janoš, perníkář
„Pro podnikatele je placení nemocenské zejména další nárůst úředničiny. Zaměstnance sledujeme, platíme a ještě ho po čtrnácti dnech, pokud stále marodí, složitě předáváme České správě sociálního zabezpečení. Z toho důvodu bych byl radši, kdyby nemocenskou platil celou stát."

Jiří Doležal, ředitel krajské hospodářské komory
„Vzhledem k výši daní, které státu platíme, bych se v tomto případě postavil za podnikatele. První tři dny nemoci bych určitě ponechal zdarma, protože lidé si pak dobře rozmyslí, zda jít k lékaři, a poté by povinnost platit nemocenskou měl převzít stát. "

Jakub Petr, knihkupec
„Myslím, že je logické, že každý zaměstnavatel na tuto otázku odpoví, že by nemocenskou měl platit stát. Těžko někdo řekne, že se mu líbí platit zaměstnance, který je doma. Je to podobné, jako kdyby měli zaměstnavatelé vyplácet důchody svým bývalým zaměstnancům."

Jiří Malík, majitel restaurace a prodejny zdravé výživy
„Byl bych proto, aby tuto povinnost na sebe vzal stát. Souhlasil bych i s tím, aby se vrátilo proplácení prvních tří dnů nemoci, ale ať to hradí stát nebo zdravotní pojišťovny. Pro malé podnikatele je proplácení nemocenské příliš velká finanční zátěž."

Petr Bajer, místostarosta Holic a podnikatel
„Nemocenskou by měl vyplácet stát, protože všichni zaměstnanci jsou pojištěni. Ať se tedy platí jedno nebo druhé. Samozřejmě je s výpočtem a s vyplácením nemocenské spojena i řada administrativních úkonů, které zaměstnavatele zatěžují."

Jiří Janků, digitální marketing
„Systém tak, jak je nyní nastaven, považuji za optimální. První tři dny, které nejsou placené, jakoby narovnaly férovost toho, že pak platí nemocenskou zaměstnavatel. Když je nemoc delší, přejímá zodpovědnost stát. Současná debata o změnách je zbytečně zpolitizovaná."

(pro, dub)